Relacja z wizyty w Anatolii w Turcji

Gulsehir_Anadolu_LisesiW dniach 16-22 września 2017 roku  Kamila Gryczan i Ewa Sieńko, uczennice klasy IIb, II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku wraz z koordynatorkami: Mariolą Plaugo i Małgorzatą Szpakowską  uczestniczyły w III mobilności projektu Erasmus+  „Nauczanie i uczenie się z ICT”, która odbyła się w centralnej Anatolii w Turcji.

„Po siedemnastu godzinach podróży dotarłyśmy do celu – miejscowości Gulsehir oddalonej o około 2000 km od Giżycka” relacjonują uczennice II LO Ewa i Kamila.  „Nadszedł czas na zapoznanie się z rodzinami, które gościły nas przez cały pobyt. Mimo naszych początkowych obaw, gospodarze przyjęli nas niesamowicie ciepło i serdecznie. Turecka gościnność jest niebywała, mogłyśmy jej doświadczyć na każdym kroku.

Głównym celem naszego wyjazdu było poznanie nowych aplikacji i narzędzi komputerowych używanych przez naszych tureckich partnerów oraz wdrożenie tych innowacji w nauczaniu i uczeniu się. Uczestniczyliśmy w interaktywnej lekcji biologii prowadzonej przez Sedę Zuhal z wykorzystaniem tablicy multimedialnej i nowoczesnych narzędzi ICT. My zaprezentowałyśmy użycie aplikacji GeoGebra na lekcji matematyki w języku angielskim przed całą międzynarodową grupą projektową z Turcji, Słowacji, Grecji i Węgier. Podziwialiśmy też bogate zaplecze techniczne szkoły. Wszystkie klasopracownie są wyposażone w tablice multimedialne, a uczniowie w tablety i darmowe podręczniki.

Kolejne dni były także bogate w treści edukacyjne. Zostaliśmy zaproszeni do firmy ICT – ATA Bilgisayar & Güvenlik, gdzie prowadzący przedstawił nam techniki programowania w języku C++, php, java, css i ich praktyczne użycie w tworzeniu stron internetowych. Zademonstrował użycie GPS w edukacji, podczas lekcji w terenie oraz w transporcie uczniów do szkoły.Nabytą wiedzę wykorzystaliśmy na lekcji geografii w Parku Narodowym w Göreme, gdzie przy użyciu telefonów komórkowych wyposażonych w GPS grupy uczniów i nauczycieli badali położenie i lokalizacje kolejnych etapów drogi.

Ciepło przyjęły nas władze miasta, którym na spotkania z Gubernatorem opowiedzieliśmy o naszym projekcie i wrażeniach z wizyty w Turcji.

Mobilność do tego kraju dała nam możliwość zawarcia nowych przyjaźni zagranicznych. Przekonałyśmy się, że tamtejsi uczniowie są bardzo sympatyczni i otwarci. Zgodnie stwierdzamy, że był to tydzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Na co dzień miałyśmy styczność z turecką kulturą i zwyczajami. Okoliczności pozwoliły nam na szlifowanie języka angielskiego.

Wyjazd ten na długo zostanie w naszej pamięci, gdyż możliwości oferowane przez Erasmus+ pozwalają nam na rozwój osobowy, zawodowy, poznanie innowacyjnych metod nauki i pracy i budowanie relacji z krajami Europy.”

II LO w Giżycku