1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS

1 grudnia, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ustanowiono Światowym Dniem Walki z AIDS.  Obchodzimy to święto corocznie od 1988 roku. W Polsce główną drogę zakażeń HIV stanowią obecnie ryzykowne zachowania seksualne. Najczęściej zakażają się osoby będące w grupach wiekowych od 18 do 29 lat oraz od 29 do 39 lat.

Każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie „czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło mnie narazić na zakażenie”? Wiedza o zakażeniu ma znaczny wpływ na jakość naszego życia: pozwala na lepszą kontrolę swojego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera lub partnerów.

Zrób test na HIV, dowiedz się jaki jest Twój status serologiczny.

Namów na test partnera.

Nie bójcie się rozmawiać o Waszej przeszłości seksualnej.

Unikaj ryzykownych zachowań, bo HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie.

Pamiętaj, że negatywny wynik testu dzisiaj, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Uchronić może nas tylko nasze bezpieczniejsze zachowanie.

PUNKTY KONSULTACYJNO – DIAGNOSTYCZNE w województwie warmińsko – mazurskim
(badania bezpłatne i anonimowe, bez wcześniejszego zapisywania się)

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie
ul. Żołnierska 16 (parter, pokój 15), 10-516 Olsztyn
tel. (89) 524 83 59 (w godzinach pracy punktu)
Godziny pracy: wtorek 15.00 – 18.00, czwartek 15.00 – 18.00

Poradnia Dermatologiczno-Wenerologiczna Szpitala Wojskowego w Ełku
ul. Kościuszki 30 (I piętro, pok. 209), 19-300 Ełk
tel. brak
Godziny pracy: poniedziałek 16.00 – 17.30, czwartek 16.00 – 17.30

UWAGA! W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.

Trochę statystyki…

Zakażenia HIV  na terenie województwa warmińsko-mazurskiego od 1989 r. do 15.11.2011 r.
(zarejestrowane przez WSSE Dział Epidemiologii w Olsztynie)

Liczba osób żyjących z wirusem HIV (dodatnich, potwierdzonych): 508, w tym: liczba chorych na AIDS: 72

Liczba zgonów z powodu AIDS: 19

Zakażeni:
– w wyniku brania narkotyków dożylnych: 153 osoby
– wg płci: mężczyźni – 400, kobiety – 108,
– wg miejsca zamieszkania: miasto – 349 osoby, wieś – 25 osób, brak adresu – 134 osoby.

Dynamika zakażeń: od stycznia do 15 listopada 2011 r. wykryto 50 nowych zakażeń HIV, zarejestrowano 5 zachorowań na AIDS, 1 zgon na AIDS.

Więcej informacji na temat HIV/AIDS na stronie internetowej: www.oswiata.sanepid.olsztyn.pl