10 lat współpracy Powiatu Giżyckiego z Alytusem na Litwie

To już 10 lat współpracy Powiatu Giżyckiego z Miastem Alytus na Litwie. W ubiegłym tygodniu gościliśmy z tej okazji delegację przedstawicieli samorządu Alytusa z Merem Vytautasem Grigaravičiusem na czele .

Dwudniowa przyjacielska wizyta zaowocowała m.in podpisaniem listu intencyjnego, w którym przedstawiciele obu samorządów wyrażają wolę dalszej współpracy we wszystkich dziedzinach życia publicznego. Pierwszego dnia odbyła się także uroczysta Gala w giżyckiej Ekomarinie, podczas której zaprezentowano cały dotychczasowy dorobek oraz wręczono najbardziej aktywnym osobom listy gratulacyjne i symboliczne prezenty. Drugiego dnia pobytu delegacji litweskiej, prócz podpisania wspomnianego listu intencyjnego, zebrani uczestnicy mieli okazję „na żywo” zapoznać się z efektami wspólnych działań obu partnerów w giżyckich placówkach oświatowych.

W czasie minionych 10 lat obaj partnerzy zrealizowali m.in.:

• wspólne inwestycje na kwotę około 7 mln euro;
  • dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniosło 6 mln euro;
  • wybudowano salę gimnastyczną i boiska sportowe przy Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu;
  • wyremontowano budynki  Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego i Centrum Kształcenia Praktycznego;
  • poddano termomodernizacji budynek Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych;
  • Przebudowano obiekty w Schronisku Młodzieżowym „Zofiówka” w Rynie;
  • w giżyckich szkołach wyposażono pracownie w nowoczesny sprzęt dydaktyczny, zakupiono sprzęt informatyczny;
  • utworzono pracownię mechaniki samochodowej  w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych;
  • we wszystkich inicjatywach i szkoleniach wzięło udział ponad 4 tys. mieszkańców Powiatu Giżyckiego i miasta Alytus.

W trakcie uroczystości listy gratulacyjne otrzymali: Kazimierz Ambroziak, były wieloletni dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku (PZOSiPO) oraz autor większości wspólnych inicjatyw, Małgorzata Czopińska, obecna dyrektor PZOSiPO, Ryszard Należyty, Wicedyrektor PZOSiPO, Dorota Orłowska,  główna księgowa PZOSiPO oraz Henryk Kondratowicz, Dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych.