100 rocznica wybuchu I wojny światowej – manewry w Miłkach, Wydminach i giżyckim Lesie Miejskim

banerek facTegoroczne Święto Twierdzy Boyen miało wymiar szczególny – połączone zostało z przypadającą w tym roku 100 rocznicą wybuchu I wojny światowej i działań wojennych na froncie mazurskim. W związku z tym, nie tylko w mieście, ale i w gminach powiatu giżyckiego organizowane były inicjatywy związane tematycznie z tym wydarzeniem.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej było Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen. Zaplanowane zostały m.in. specjalne wydarzenia w Wydminach, Lesie Miejskim w Giżycku oraz w Miłkach. Odbyły się inscenizacje walk wojsk rosyjskich i niemieckich, można było oglądać dioramy, czyli wojskowe obozowiska a także specjalnie przygotowaną na tę okazję wystawę fotograficzną. Uczestnicy mogli poznać uzbrojenie i umundurowanie wojsk oraz wziąć udział w licznych konkursach i pokazach sprzętu wojskowego. W realizacji wydarzeń na Twierdzy w Giżycku wzięły udział liczne grupy rekonstrukcyjne. Dioramy można było oglądać jak co roku na Majdanie. W centrum miasta i na całym terenie twierdzy można było spotkać wojskowe patrole w historycznych mundurach. W sobotę 16 sierpnia odbył się widowiskowy „Bój o Feste Boyen” – inscenizacja bitwy o twierdzę z czasów I wojny światowej, zrealizowana przez ponad 150 rekonstruktorów. W murach Twierdzy nie zabrakło także stoisk z rękodziełami i regionalnymi kulinariami.

O historii obrony Twierdzy Boyen można przeczytać TUTAJ

Zdjęcia z obchodów 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej dostępne są na stronach internetowych: