11 października 2012 r. – Światowy Dzień Wzroku

Dobry wzrok warunkuje nasze dobre samopoczucie i przebieg zawodowej kariery. Już 11 października 2012 r., w czasie gdy obchodzimy Światowy Dzień Wzroku, warto bliżej przyjrzeć się swoim oczom. Wydarzeniu towarzyszy kampania społeczna „DOBRY WZROK NA CAŁE ŻYCIE”, w ramach której, w prawie 600 salonach w całej Polsce, które zgłosiły swój udział w kampanii, będzie można wykonać bezpłatne wstępne badanie wzroku w dniach 11-14 października 2012 r.

DOBRY WZROK NA CAŁE ŻYCIE – ogólnopolska kampania społeczna

To najnowsza inicjatywa firmy Johnson & Johnson Vision Care, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, odbywająca się w październiku 2012 r.

Główne cele kampanii to:
– wypromowanie Światowego Dnia Wzroku, który przypada na drugi czwartek października,
– propagowanie regularnej kontroli wzroku (raz w roku),
– informowanie o konieczności właściwej korekcji wady wzroku,
– zachęcenie do wizyty w salonach optyczno-okulistycznych.
– Główny przekaz kampanii to: Badaj swój wzrok raz w roku aby dobrze widzieć przez całe życie.

Bezpłatne Wstępne Badanie Wzroku
W dniach 11-14 października 2012 r. gabinety okulistyczne będące Partnerami Programu DOBRY WZROK NA CAŁE ŻYCIE będą przeprowadzać bezpłatne wstępne badanie wzroku.

Gabinety w najbliższej okolicy, które są Partnerami programu to:

OPTYKA OKULISTYKA ALEKSANDER TRACEWICZ
ul. Olsztyńska 3 C
11-500 GIŻYCKO
 Tel. (87) 428 24 83

OPTYKA OKULISTYKA ALEKSANDER TRACEWICZ
ul. Zamkowa 14
11-600 WĘGORZEWO
Tel. (87) 427 38 70

OPTYKA-OKULISTYKA ALEKSANDER TRACEWICZ
ul. Traugutta 17
11-400 KĘTRZYN
Tel. (89) 752 34 57

 

Badanie okulistyczne to nie tylko ocena ostrości wzroku. Oczy ujawniają dużo więcej informacji na temat naszego stanu zdrowia, dlatego regularne wizyty kontrolne:

  • stanowią najważniejszy sposób wykrycia ewentualnych problemów z oczami oraz utrzymania dobrego widzenia i zdrowia oczu,
  • dają szansę wykrycia pierwszych objawów problemów zdrowotnych, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu,
  • umożliwiają wykrycie schorzeń zanim spowodują one nieodwracalne uszkodzenia w obrębie oczu i w całym organizmie.

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, gdyż w istocie oczy przekazują nam 80% informacji o otaczającym nas świecie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby prawidłowo o niego zadbać. Czasami wydaje się nam, że możemy odłożyć wizytę u specjalisty. W rzeczywistości nieustanne przekładanie tej wizyty na później prowadzi do dalszego pogorszenia stanu zdrowia oczu. Niestety nie wszyscy to rozumieją. Dowiedziono, iż:
– Około 44% populacji ma problem ze wzrokiem;
– 20% osób słabowidzących nie podejmuje żadnego działania, żeby widzieć lepiej;
– 29% osób myśli, że ma dobry wzrok;
– 23% osób myśli, że ma na tyle dobry wzrok, że nie musi udać się do specjalisty;
– 18% osób zwyczajnie nie ma czasu na wizytę u specjalisty;
– 10% osób nie obchodzi badanie wzroku;
– 2% osób nie ma pojęcia, gdzie można wykonać badanie wzroku.
 
W dzisiejszych czasach żyjemy w tak szybkim tempie, że wszystkim nam momentami brakuje czasu na najważniejsze sprawy. Jednakże w celu poprawienia jakości życia konieczne jest, aby zwracać większą uwagę na zdrowie, w szczególności regularnie wykonywać badanie wzroku.
 

Więcej informacji na stronie internetowej:  www.dobrywzroknacalezycie.pl

 

Światowy Dzień Wzroku koordynowany jest przez „VISION 2020: Right To Sight” – koalicję 26 organizacji międzynarodowych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Światową Radą Optometrii (WCO), Międzynarodowej Agencji do Zapobiegania Ślepocie (IAPB), agencji rządowych, instytucji zajmujących się ochroną wzroku, organizacji pozarządowych (NGO), a także specjalistów w zakresie ochrony wzroku – okulistów i optometrystów.

Celem „Vision 2020: Right to Sight” jest wyeliminowanie do 2020 r. wszystkich tych przypadków ślepoty, którym można zapobiec. Co pięć sekund jeden dorosły mieszkaniec kuli ziemskiej traci wzrok. Obecnie ponad 160 milionów ludzi na całym świecie jest niewidomych lub słabo widzących.

Vision 2020 Right to Sight koncentruje się na:

  • propagowaniu świadomości społeczeństw, że ślepota jest jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych,
  • zapewnianiu właściwych warunków opieki nad układem wzrokowym, szczególnie w krajach rozwijających się, tworzeniu odpowiedniej infrastruktury zapewniającej komfortowe i skuteczne działanie na rzecz zapobiegania i zwalczania problemu ślepoty,
  • tworzeniu fundacji zrzeszających fachowo wyszkolonych pracowników – specjalistów w dziedzinie ochrony i leczenia układu wzrokowego,
  • wprowadzaniu programów mających na celu kontrolę głównych przyczyn ślepoty.

Szacuje się, że:

  • około 284 milionów ludzi na całym świecie żyje z wadami wzroku lub ślepotą,
  • spośród nich 39 milionów ludzi niewidomych i 245 mln słabo widzących,
  • 90% osób niewidomych żyje w krajach o niskich dochodach,
  • u 80% osób ślepoty można uniknąć – łatwo leczyć i / lub zapobiec,
  • korekcja wzroku, oraz strategia zapobiegania ślepocie są jednymi z najbardziej opłacalnych interwencji w ochronie zdrowia,
  • szacuje się, że 19 milionów dzieci jest niedowidzących,
  • około 65% wszystkich osób niedowidzących jest w wieku 50 lat i więcej, natomiast w tej grupie wiekowej obejmuje tylko 20% ludności świata,
  • wzrost osób w podeszłym wieku w wielu krajach oznacza, że więcej ludzi będzie zagrożonych związane z wiekiem zaburzeniami widzenia.

Źródło informacji: www.acuvue.pl , www.optometria.info