15 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce (od 1991).

 

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym – tel. 0 – 801 108 108

TRUJĄCA MIESZANKA –  Bez względu na wiek rzucenie palenia zawsze się opłaca!

  • Nie pal. Palenie jest najważniejszą przyczyną przedwczesnych zgonów.
  • Jeśli palisz, przestań. Zaprzestanie palenia, zanim się rozwinie nowotwór złośliwy lub inna poważna choroba, znacznie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu palenia tytoniu, nawet jeśli palenie rzuci osoba w średnim wieku. 
  • Jeśli nie potrafisz przestać palić, nie pal przy niepalących. Skutki zdrowotne Twojego palenia mogą także ponosić osoby z Twojego otoczenia.

Specjaliści przekonują, że nawet po kilkudziesięciu latach palenia warto rzucić nałóg — organizm będzie w stanie naprawić wyrządzone mu szkody. W ciele palacza rozpocznie się proces oczyszczania i regenerowania.

20 minut po rzuceniu palenia: spada tempo bicia serca

8 godzin po rzuceniu palenia: normuje się poziom tlenu

2 tygodnie do 3 miesięcy po rzuceniu palenia: poprawia się funkcjonowanie płuc, spada ryzyko zawału

1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia: zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu

Rok po rzuceniu palenia: spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową  w porównaniu do ryzyka palacza

Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia zębów.

Dym tytoniowy obok nikotyny, substancji smolistych i tlenku węgla zawiera jeszcze ponad  4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych.

 

Rysunek przedstawia chemiczny skład dymu tytoniowego.

 

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia!            

 

 

Źródło informacji: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Giżycku (Podręcznik dla funkcjonariuszy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie stosowania ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych).