18 listopada – Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Antybiotyki są uznawane za jedno z największych odkryć w medycynie XX wieku. Wprowadzenie leków przeciwbakteryjnych doprowadziło do znaczącego spadku chorobowości i śmiertelności z powodu zakażeń i chorób zakaźnych. Niestety, powszechne nadużywanie i nieodpowiedzialne stosowanie antybiotyków prowadzi w ostatnich latach do ograniczenia ich skuteczności w leczeniu chorób wywoływanych przez bakterie.

Komisja Europejska na wniosek Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób Zakaźnych ustanowiła dzień 18 listopada corocznym Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach. Celem Dnia jest promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, pozwalającego na powstrzymanie rozwoju opornych bakterii i utrzymanie skuteczności antybiotyków na użytek przyszłych pokoleń.

Ważne!
• Antybiotyki może przepisywać wyłącznie lekarz po zbadaniu pacjenta.
• Antybiotyki to nie środki przeciwbólowe, nie można nimi wyleczyć każdej choroby.
• Przyjmowanie antybiotyków w leczeniu objawów przeziębienia i grypy nie poprawi samopoczucia, może natomiast wywołać działania niepożądane.
• W przypadku przeziębienia lub grypy należy dać organizmowi czas na powrót do zdrowia, istnieją inne (poza antybiotykami) sposoby łagodzenia objawów. W czasie leczenia objawy mogą się utrzymywać nawet przez 3 tygodnie (np. kaszel po przeziębieniu).
• Aby dowiedzieć się, co może pomóc w łagodzeniu objawów przeziębienia lub grypy, warto skorzystać z porady farmaceuty.

Pamiętajmy, że grypę wywołują wirusy, a więc antybiotyk w jej leczeniu nie jest potrzebny! Antybiotyki nie działają na wirusy!

Więcej informacji na stronie: www.antybiotyki.edu.pl