22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

Dziś przypada Światowy Dzień Ziemi – święto wszystkich osób, którym zależy na życiu w zdrowym i czystym środowisku. W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Inwestuj w naszą planetę”. Organizatorzy zamierzają w szczególności skupić się na kwestiach klimatycznych.

A wszystko się zaczęło w latach 70.tych…

Ideę obchodów Dnia Ziemi zapoczątkował amerykański senator Gaylord Nelson. Do zainicjowania święta przyczyniła się katastrofa ekologiczna, do której doszło w styczniu 1969 roku u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wtedy to z uszkodzonej platformy wiertniczej wydobyło się kilkaset tysięcy galonów ropy. Zdarzenie doprowadziło do śmierci wielu delfinów, ptaków, ryb i innych morskich zwierząt oraz dewastacji środowiska na wiele lat. Gaylord Nelson tak bardzo chciał zwrócić uwagę mediów na ochronę środowiska, że wykorzystał do tego aktywność studentów. W efekcie ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży wzięło udział w tym apelu. W 1970r. odbyły się już oficjalne, pierwsze obchody Dnia Ziemi, w których wzięli udział studenci z dwóch tysięcy uczelni. Obecnie Święto Ziemi jest obchodzone w ponad 190 krajach i jest zawsze okazją do licznych manifestacji odnośnie poprawy warunków na Ziemi. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1990r.

25 drobnych, codziennych czynności, które możemy zrobić dla naszej planety. Oto propozycje, od których możesz zacząć już teraz:

 1. Kupuj mniej –  Zasoby i możliwości produkcyjne Ziemi są ograniczone. Każdy nasz zakup powoduje zapotrzebowanie na coraz to większą produkcję dóbr. Dodatkowo, zużyte rzeczy trzeba gdzieś gromadzić. Róbmy zakupy odpowiedzialnie, wybierajmy tylko potrzebne towary.
 2. Noś przy sobie butelkę wielokrotnego użytku – W naszym kraju mamy na prawdę bardzo dobrą wodę z kranu, woda w plastikowej butelce wydaje się czymś absurdalnym. Nie dość, że produkujemy tony zbędnych śmieci, to dodatkowo zatruwamy nasze organizmy, gdyż w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza, plastikowa butelka zaczyna wydzielać szkodliwe substancje.
 3. Spróbuj naprawić zanim wyrzucisz – W dzisiejszych czasach powszechne jest ciągłe wymienianie produktów na nowe. Niegdyś popularna idea naprawiania, rękodzieło czy rzemieślnictwo, powoli gunią. Przywrócenie jakiegoś przedmiotu do funkcjonowania, nie dość, że jest lepsze dla środowiska, to w dodatku daje dużo satysfakcji. Warto zatem sprzeciwić się polityce dużych korporacji, które sztucznie kontrolują żywotność przedmiotów, zmuszając nas do kupowania nowych.
 4. Noś własny kubek do kawy – Lubisz wypić kawę na mieście? Większość baristów nie będzie widziało problemu, jeśli poprosisz ich o przygotowanie napoju w swoim własnym kubku. Część kawiarni da ci nawet rabat, doceniając twój ekologiczny gest. Dodatkowo, chyba nikt nie zaprzeczy, że kawa we własnym kubku smakuje o wiele lepiej.
 5. Nie wyrzucaj żywności – Według statystyk, czwarta cześć naszego jedzenia trafia na śmietnik. Aby tego uniknąć, wystarczy racjonalne i przemyślane podejście do zakupów. Istnieje wiele poradników, jak żyć w myśl idei „zero waste”. To na prawdę nic trudnego.
 6. Zrezygnuj z mięsa raz w tygodniu – Spożywanie mięsa ma nie tylko swój wymiar etyczny, ale również ekologiczny. Produkcja mięsa wiąże się z dużym obciążeniem dla środowiska, chodzi o spaliny maszyn rolniczych czy coraz większe pola uprawne produkujące paszę dla zwierząt hodowlanych.
  • Aby wyprodukować 1 kg mięsa potrzeba 12 kg zboża i soi;
  • Aby uzyskać 1 kg pszenicy potrzeba 190 litrów wody;
  • Aby wyprodukować 1 kg mięsa potrzeba średnio 20 000 litrów wody (produkcja 1 kg wołowiny pochłania aż 50 000 litrów wody!);
  • Ilość ziemniaków, które można uzyskać z 1 akra (0,405 ha²) ziemi to 18 000 kg;
  • Ilość wołowiny, którą można wyprodukować na 1 akrze ziemi to zaledwie 112 kg;
  • Aż 100 milionów ludzi można by nakarmić do syta, gdyby mieszkańcy USA ograniczyli jedzenia mięsa o 10%.
 7. Staraj się hurtowo kupować produkty, które można długo przechowywać – Częste zakupy pożywienia pakowanego w małe pojemniki, powoduje generowanie ogromnej ilości śmieci. Polecamy zatem zakupy w większych opakowaniach, takich produktów jak makaron, kasza czy ryż.
 8. Zrób własne torebki na warzywa i owoce – Sklepowe stanowiska z owocami i warzywami generują ogromne ilości śmieci. Zamiast wykorzystywać jednorazowe torebki foliowe, możemy wykonać własne, na przykład z firanki. Ekspedientki z warzywniaków nie mają nic przeciwko takim rozwiązaniom.
 9. Zawsze kiedy masz możliwość, wybierz rower zamiast samochodu – Samochody często bywają niezbędne. Jednak warto czasem przesiąść się na bardziej ekologiczny środek transportu. Korzyści są w tym przypadku niekwestionowane, oszczędzamy pieniądze, dzięki ruchowi jesteśmy zdrowsi, dbamy również o środowisko.
 10. Wyprodukuj własny antyperspirant – Domowy dezodorant jest łatwy w przygotowani i lepszy niż ten ze sklepu. Składnikiem który skutecznie eliminuje zapachu potu jest zwykła soda oczyszczona, a znakomitym nośnikiem zapachu są cytrusy. Przepis na własny dezodorant można znaleźć na stronie Ulica Ekologiczna.
 11. Detergenty również można zrobić samemu – Zamiast generować kolejne plastikowe śmieci, kupując detergenty w sklepie, można zrobić własne. Naturalnym środkiem do czyszczenia i dezynfekcji może być zwykły jest ocet. Niestety wiele do życzenia pozostawia jego zapach, dlatego warto zmieszać go z olejkami eterycznymi. Przepis można znaleźć tu.
 12. Do golenia używaj wielorazowej maszynki – Maszynki na wielorazowe żyletki dla dzisiejszego pokolenia są znakiem minionych czasów. Jest do błąd, ponieważ golenie się nimi wcale nie jest niebezpieczne, a w dodatku – bardziej efektywne. Na szczęście, jak się okazuje, żyletki przeżywają właśnie swój renesans.
 13. Do mycia zębów, użyj bambusowej szczotki – W polskich sklepach, coraz częściej spotkać można ekologiczne przybory higieniczne. Koszt bio bambusowej szczoteczki to 12,99 zł. Trochę drożej niż w przypadku plastikowych przyborów do mycia, ale za to o wiele zdrowiej. Przy odpowiedniej pielęgnacji bio bambusową szczoteczkę można używać tak długo, jak plastikową.
 14. Mydło zamiast żelów pod prysznic – Im mniej plastikowych opakować tym lepiej, warto więc pomyśleć o tym, aby zrezygnować z płynnych żelów pod prysznic, na rzecz równie skutecznego mydła w kostce.
 15. Kupuj produkty firm, które używają opakowań nadających się do recyklingu – Jest ich coraz więcej, wystarczy zwracać na to uwagę.
 16. Przygotuj do pracy własny posiłek – W dzisiejszych czasach jesteśmy coraz bardziej zapracowani, warto jednak znaleźć chwilę i przygotować sobie własny posiłek. Zamawianie jedzenia wiąże się z opakowaniami, które trafiają później na śmietnik.
 17. Odwiedź czasem second hand, zamiast sklep z nowymi ubraniami – Przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli naszej planety, a coraz niższej jakości ubrania sprawiają, że często je wymieniamy. Wizyta w sklepie z odzieżą używaną przyczyni się do ochrony środowiska.
 18. Zrezygnuj z lotu samolotem – Samoloty są najbardziej szkodliwym środkiem transportu. Niemiecki ZEIT, powołując się na meteorologów z Instytutu Maxa Plancka podaje, że każdego roku na skutek emisji CO2 spowodowanej ruchem lotniczym topi się 6 000 kilometrów kwadratowych lodu w Arktyce. Każda wycieczka za Ocean czy do Tajlandii to kilkanaście kilogramów CO2 na osobę. Jeśli możesz, wybieraj alternatywne środki transportu.
 19. Używaj naturalnych pieluch – Pomyśl o pieluchach z tkaniny, to pomaga środowisku i jest przyjemniejsze dla skóry dziecka. Zużyjesz co prawda więcej wody, ale to nic w porównaniu do mikroplastiku, który znajduje się w jednorazowych produktach, a ostatecznie trafia do wód gruntowych.
 20. Kupuj lokalne produkty – Jeśli masz taką możliwość, kupuj warzywa i owoce od miejscowych producentów. Pamiętajmy, że transport na duże odległości przyczynia się do zanieczyszczenia planety.
 21. Zrezygnuj z foliowych worków na śmieci –  Śmieci to także worki w których są one przechowywane. Alternatywą są organiczne worki wykonane ze składników roślinnych.
 22. Korzystaj z biletów w formie elektronicznej –  Zapłacisz mniej, a przy okazji oszczędzisz papier pomagając w ten sposób chronić drzewa.
 23. Wybierz rachunki przez internet – Faktury online są nie tylko wygodne, ale również pozwalają oszczędzić papier.
 24. Zakręć wodę podczas mycia zębów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić 5 litrów wody dziennie. Dodatkowo możesz wybrać prysznic zamiast wanny, statystycznie, użytkownicy prysznica potrzebują o połowę mniej wody.
 25. Poszerzaj świadomość w  mediach społecznościowych – Nie przejmuj się negatywnymi komentarzami. Świadomość na temat ekologii i zmian klimatycznych to aktualnie najważniejszy temat dla ludzkości.

Źródło:
tvnmeteo.pl
dobrewiadomosci.net.pl/29296-25-drobnych-codziennych-czynnosci-ktore-mozemy-zrobic-dla-naszej-planety/

Fot.www.earthday.org