29 października przypada Dzień Udaru Mózgu

Już dzisiaj chcemy podzielić się z Państwem kluczowymi informacjami na temat udaru mózgu w Polsce, które zawarte są w najnowszym raporcie NFZ.

Udar mózgu pozostaje jednym z głównych wyzwań zdrowotnych, które dotykają nasze społeczeństwo. Stanowi drugą po chorobach serca najczęstszą przyczynę zgonu. Jest też głównym powodem niesprawności osób dorosłych.

W 2022 roku zarejestrowano 73 900 przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, w tym 8,1% stanowią ponowne zachorowania. Z raportu NFZ wynika, że liczba zachorowań obniżyła się w 2022 roku w porównaniu do 2017 roku. Niemniej jednak, zauważono wzrost zachorowań w młodszych grupach wiekowych.

Pamiętajcie, że w przypadku udaru liczy się CZAS!

Pamiętajcie o objawach udaru, które obejmują:

 • Ciężką rękę lub nogę,
 • Zaburzenia mowy,
 • Asymetrię twarzy,
 • Słabe widzenie.

Szybka reakcja i przewiezienie pacjenta do szpitala z oddziałem udarowym znacząco zwiększa szanse na pełne wyleczenie.

Najczęstsze przyczyny udaru mózgu to:
miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta i zwiększona masa ciała oraz brak lub mała aktywność fizyczna.

Jak ograniczyć ryzyko udaru?

 1. Zdrowa dieta: Ograniczajcie sól, tłuszcze nasycone i cukry, jedzcie więcej warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów i nasion. Skorzystajcie z diety DASH dostępnej na portalu https://diety.nfz.gov.pl
 2. Regularna aktywność fizyczna: Ćwiczcie regularnie, nawet 30 minut umiarkowanego wysiłku może znacząco poprawić Wasze zdrowie – serca i mózgu.
  Zadbaj o prawidłową masę ciała.
 3. Rzucenie palenia: Palenie papierosów zwiększa ryzyko udaru, dlatego rzucenie tego nałogu to jedna z najważniejszych decyzji dla Waszego zdrowia.
 4. Nie nadużywaj alkoholu. Nadmierne picie zwiększa ryzyko udaru.
 5. Kontroluj ciśnienie tętnicze krwi.
 6. Pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych – kontroluj poziom cukru oraz cholesterolu we krwi.
 7. Unikaj stresu.

Więcej informacji oraz materiały edukacyjne znajdą Państwo na stronie akcji „Środa z Profilaktyką”: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/

Raport NFZ o zdrowiu. Udar niedokrwienny mózgu: https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-udar-niedokrwienny-mozgu

Film „UDAR MÓZGU” – zmniejsz ryzyko zgonu lub niesprawności: https://youtu.be/Oc0WA3wn0xQ?si=Trf_wMiaBV4kVtsi

 

Źródło informacji: https://www.facebook.com/akademianfz