5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego, zwany też jako Światowy Dzień Środowiska (World Environment Day WED), obchodzony jest corocznie 5 czerwca.

W 2023 r. hasłem przewodnim obchodów jest „Pokonaj zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi” (Beat Plastic Pollution). Hasło to wzywa światową społeczność do rozwiązania kryzysu zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi. Przesłanie skierowane jest do środowisk związanych z całym cyklem życia tworzyw sztucznych, postulując zatrzymanie plastiku w obiegu gospodarczym i z dala od środowiska.

Obecnie co roku zużywamy o ponad połowę więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie odtworzyć. Żyjemy na ekologiczny kredyt, a nasz ślad ekologiczny wzrósł w ciągu ostatnich 50 lat dwukrotnie. Dzieje się tak dlatego, że konsumujemy coraz więcej naturalnych zasobów jak np. drzew, ryb i owoców morza, emitujemy coraz więcej zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, produkujemy więcej śmieci, a także coraz częściej betonujemy tereny zielone.

Wyzwania Światowego Dnia Środowiska 2023:

  • W tym roku szukamy odpowiedzi na to, jak zamknąć obieg plastiku – od produkcji, przez przemyślane projektowanie i użytkowanie, po wykorzystanie odpadów jako surowca.
  • Problem zanieczyszczeń środowiska tworzywami sztucznymi urósł do alarmujących rozmiarów. Każdego roku na całym świecie produkuje się ponad 400 milionów ton plastiku, z czego aż połowa jest przeznaczona do jednorazowego użytku. Mniej niż 10% tej masy jest poddawane recyklingowi. Szacuje się, że rocznie do jezior, rzek i mórz trafia do 23 milionów ton plastiku.
  • Mikroplastik – małe cząsteczki plastiku o średnicy do 5 mm – przedostają się do żywności, wody i powietrza. Szacuje się, że każda osoba na planecie konsumuje ponad 50 000 cząstek plastiku rocznie – i znacznie więcej, jeśli weźmie się pod uwagę ich wdychanie! Odpady z tworzyw sztucznych są już wszędzie: w wodzie, którą pijemy, w powietrzu które wdychamy, i w rezultacie – w nas samych.

W Światowym Dniu Ochrony Środowiska Naturalnego warto zastanowić się co możemy zrobić dla Ziemi i zachęcić do tego dzieci, swoich znajomych i przyjaciół. Jest to doskonała okazja do rozejrzenia się wokół siebie i dostrzeżenia jaki piękny jest świat i jak wiele możemy zrobić w naszym otoczeniu. Wystarczy wybrać się na spacer i posprzątać okolicę, posadzić drzewo czy pojechać do pracy rowerem. Możemy również oszczędniej gospodarować wodą i prądem w naszym domu.

Pamiętaj, że każdy z nas może pomóc błękitnej planecie i włączyć oszczędzanie na własną domową miarę.

 

,

Źródło informacji:

https://wlaczoszczedzanie.pl/swiatowy-dzien-srodowiska/

https://www.gridw.pl/pl/aktualnosci/badzcie-z-nami-swiatowy-dzien-srodowiska-po-raz-50-juz-wkrotce