5 marca – Dzień Doceniania

Celem Dnia Doceniania jest zwrócenie uwagi na siłę pozytywnych słów, które mogą wspierać
odważne plany, marzenia i zachęcać do działania. Proste słowa doceniania i wsparcia wydają się nam na tyle oczywiste, że nie używamy ich zbyt często. Tymczasem ich brak sprawia, że zaniedbujemy relacje, tracimy energię do działania i boimy się podejmowania nowych wyzwań.

Poczucie niedoceniania dotyczy aż 72% kobiet i 69% mężczyzn – wynika z badań przeprowadzonych w 2019 r. przez IQS na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas w ramach kampanii #Doceniaj NIE Oceniaj. Poczucie niedoceniania oraz bycia ocenianym czy krytykowanym, to odczucia z którymi mierzy się większość dorosłych Polek i Polaków.
Codziennej (lub prawie codziennej) krytyki doświadcza aż 59% kobiet i 56% mężczyzn. Znacznej części badanych dotyczy również poczucie braku szacunku, z którym przynajmniej czasami mierzy się 39% kobiet i 42% mężczyzn. Jak pokazują wyniki badań, mamy do czynienia z istotnym społecznie problemem, któremu można jednak starać się zaradzić uświadamiając każdemu z nas, jak wielką moc mają wypowiadane słowa – jak wiele dobrego mogą przynieść – niewielkim kosztem.

Doceniajmy więc każde, nawet najdrobniejsze gesty. Miłe słowa, którymi dzielimy się z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi, są niezwykle ważne. Poprawia to naszą samoocenę, ugruntowuje pewność siebie i zachęca do podejmowania kolejnych wyzwań.
Pamiętajmy, że na docenianie zasługują wszyscy. Róbmy to często, nawet za drobne, codzienne czynności. Nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok. Tu nie liczą się przekonania, poglądy czy pochodzenie. Na ten prosty gest liczy każdy z nas. Doceniajmy więc i bądźmy doceniani.

Docenianie jest niezwykle potrzebne. Okazuje się, że w zmieniającym się i wciąż pędzącym do przodu świecie zapominamy o innych ludziach i o tym, że nasza postawa wobec innych nie jest obojętna. Tak samo, jak wiele złego może przynieść hejt, tak samo wiele dobrego niosą za sobą pozytywne słowa, wyrażające nasz szacunek, uznanie i inne pozytywne emocje.

Zwróćmy uwagę na problem niedoceniania i zauważmy, że czasami dobre słowo wystarczy,
aby świat zaczął się zmieniać na lepsze. Siła pozytywnych słów może wspierać odważne plany, marzenia i zachęcać do działania.

Codziennie DOCENIAJ, a nie OCENIAJ!
KAŻDY DZIEŃ MOŻE BYĆ DNIEM DOCENIANIA.

Na stronie www.doceniajnieoceniaj.pl możecie stworzyć kartkę i docenić kogoś bliskiego.