81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

W dniu dzisiejszym (13.04.) Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich złożyli wiązanki kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym przy Al. 1 Maja w Giżycku.

Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w roku 2007. Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.