82. rocznica Zbrodni Katyńskiej i Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W dniu dzisiejszym (13.04.) Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Wicestarosta Giżycki Mateusz Sieroński, Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, przedstawiciele organizacji kombatanckich, reprezentacja 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz przedstawiciele giżyckich szkół złożyli wiązanki kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym przy Al. 1 Maja w Giżycku.

Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w roku 2007. Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.

Fot. Czesław Gudan