83. rocznica agresji ZSRR na Polskę i Dzień Sybiraka

17 września br. odbyły się obchody 83. rocznicy agresji ZSRR na Polskę i Dnia Sybiraka. Rozpoczęto mszą św. w Kościele Ducha Św. Pocieszyciela. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik poświęcony Żołnierzom AK i Sybirakom. Odśpiewano hymn państwowy, odsłuchano hymn Sybiraków, odczytano apel poległych…

Odbyło się również składanie kwiatów przez delegacje kombatantów, wojska, służb i straży, przedstawicieli samorządu, szkół. Samorząd powiatowy reprezentowali: Starosta Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Wicestarosta Mateusz Sieroński oraz Radni Rady Powiatu w Giżycku: Mirosław Nowakowski, Tomasz Szostkowski i Jan Krysiuk.

Podczas uroczystości nastąpiło również ręczenie odznaczeń sybirackich. Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków otrzymali: Starosta Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Giżycku Jan Sekta. Srebrną Odznakę Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków otrzymały: Kamila Gaińska-Wójcik – pracownik Starosta Powiatowego w Giżycku oraz Elżbieta Jasudowicz. Obchody uświetniła giżycka orkiestra wojskowa.

Fot. Anna Kalinowska / Starostwo Powiatowe w Giżycku