9 maja – Dzień Okulistyki

Dzień Okulistyki i Okulistów obchodzony jest każdego roku 9 maja w rocznicę urodzin Ferdinada Monoyera, francuskiego okulisty, profesora fizyki medycznej w Lyonie. Ferdinand Monoyer stworzył tablicę używaną do badania ostrości wzroku. Litery wykresu czytane od dołu do góry po lewej stronie dają nazwisko Monoyer i skrót DM (docteur en médecine – doktor medycyny), a po prawej imię Ferdinand. Monoyer wynalazł również dioptrię, która umożliwia określenie zdolności zbierającej soczewek w okularach.

Najczęstsze choroby oczu
W Polsce żyje ponad 1,8 mln osób z dysfunkcją wzroku. Nie dlatego, że takie się urodziły, ale dlatego, że tracą lub straciły wzrok z powodu rozwijających się chorób oczu.
Istnieje wiele schorzeń różnych struktur oka, do najczęstszych z nich możemy zaliczyć:
– jaskrę,
– zwyrodnienie plamki żółtej (AMD),
– zapalenie spojówek,
– zespół suchego oka,
– odwarstwienie siatkówki,
– alergie oczu,
– nowotwory oczu (czerniak, glejak, oponiak itp.).

Dzień Okulistyki to dobry czas, aby profilaktycznie zbadać swój wzrok i w razie konieczności w porę zareagować na ewentualne zmiany sprawności naszych oczu. O wzrok należy dbać przez całe życie. Należy chodzić na wizyty kontrolne do okulisty co najmniej raz do roku, tak samo jak chodzimy na wizyty kontrolne do innych lekarzy specjalistów.

Ważne jest, aby dbać o oczy w codziennym życiu. Kilka prostych nawyków może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia oczu, takich jak regularne przerwy podczas pracy przy komputerze, wysypianie się, dieta bogata w witaminy czy właściwe używanie soczewek kontaktowych.

 

 

 

Źródło informacji:

https://www.forumpediatryczne.pl/wiadomosc/9-maja-obchodzimy-dzien-okulistyki/23390

https://koszalininfo.pl/dzien-okulistyki-jak-dbac-o-oczy/