94 urodziny obchodzi Pani Wanda Traczyk – Stawska ps. „Pączek”

W dniu dzisiejszym swoje 94 urodziny obchodzi Pani Wanda Traczyk – Stawska żołnierka Powstania Warszawskiego pseudonim „Pączek” – Przewodnicząca Komisji ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pani Wanda jest od urodzenia Warszawianką. W harcerstwie od 1937 roku. Od 1942 roku aktywnie działała w konspiracji przeciwko władzom okupacyjnym. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką, strzelcem Oddziału Osłonowego Wojskowych Zakładów Wydawniczych, będącego oddziałem dyspozycyjnym Generała Montera. Jako jeniec przeszła pobyt w obozach Lamsdorf, Zeitheim, Altenburg, Oberlangen. Po wojnie studiowała Psychologię i Pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim, a potem przez wiele lat pracowała jako nauczycielka. Od 1947 roku opiekuje się Cmentarzem Powstańców Warszawy, i walczy o przywrócenie tej największej nekropolii powstańczej należnego miejsca w świadomości Polaków.

Pani Wanda, jako kustosz pamięci o Powstaniu Warszawskim a także autorytet w dziedzinie postaw życiowych kilkakrotnie odwiedzała Giżycko. Pamiętamy spotkania z młodzieżą gimnazjalną i licealną w naszym mieście.

 Szacownej jubilatce składam serdeczne życzenia zdrowia i radości w kolejnych latach życia. Pani Wando, to piękne, że jest Pani z nami i przekazuje nam, wydawałoby się, proste i oczywiste prawdy o życiu. Dziękujemy.

Mirosław Dariusz Drzażdżewski

Starosta Giżycki