Drużyna „Afterface” z Giżycka mistrzem świata !!!

DI_Logo_Full_Color_CMYKW minionym tygodniu w Knoxville w USA odbyły się 13. Światowe Finały Olimpiady Kreatywności Destination ImagiNation. Giżycko i Polskę po raz trzeci w rzędu reprezentowała drużyna „Afterface” złożona z uczniów I i II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku w składzie: Krzysztof Dyndul, Filip Kaliński, Albert Kempa i Mariusz Surdykowski. Drużynę od 4 lat przygotowuje i prowadzi Joanna Kempa, na co dzień nauczycielka Szkoły Podstawowej Nr 4. Po podwójnym sukcesie w marcowych finałach ogólnopolskich w Józefowie i pokonaniu m.in. drużyn z Warszawy, Wrocławia, Katowic i Gliwic, przed licealistami otworzyła się kolejna możliwość zmierzenia się z najlepszymi na świecie. Wyjazd możliwy był dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju i Wspierania Kreatywności, Gminy Giżycko, Powiatu Giżyckiego, samorządu Województwa, Nadleśnictwa Giżycko, Miasta Giżycko i Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, które „przygarnęło” drużynę pod swoje skrzydła. Zrozumienie dla idei wykazały także giżyckie firmy i osoby prywatne.

Konkursowe Wyzwanie „B”, z którym zaprezentowała się drużyna, to wyzwanie interdyscyplinarne zmierzające do połączenia wiedzy o wietrze i energii ze sztuką. W ramach tego wyzwania drużyna musiała przegotować 8 minutowy spektakl, w którym musiała zaprezentować oryginalną historię, w której pojawi się całkowicie niewidzialna postać – Gość, który podobnie jak wiatr, wprowadza coś w ruch. Drużyna musiała wpleść w scenariusz wiedzę o energii wiatru, w tym stworzyć również dzieło kinetyczne, którego ruch zostanie zapoczątkowany przez wiatr i które będzie zintegrowane z prezentowaną opowieścią. Sędziowie oceniali zarówno umiejętności aktorskie i zastosowane techniki teatralne, jak i stronę techniczną, jej innowacyjność, oryginalność i stopień zaawansowania technicznego. „Afterfejsi” pokonali 65 drużyn z 4 kontynentów.