Akcja „Karty ratownicze w pojeździe” !!!!

rescue
Karta ratownicza – pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o  6 – 9, często decydujących, minut.  Pozornie zwykła kartka papieru może uratować Ci życie !!!

Karta ratownicza („rescue sheet”) to zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia rzut pojazdu z góry i z boku z zaznaczonymi elementami wzmocnień karoserii, zbiornika na paliwo, poduszek powietrznych, pirotechnicznych napinaczy pasów, generatorów gazu, jednostki sterującej akumulatora.

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

Do akcji przystąpiła m.in. Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Juchniewicz s.c. w Giżycku. Razem z kartą ratowniczą otrzymacie Państwo także naklejkę informującą służby ratownicze o znajdującej się karcie ratowniczej w osłonie przeciwsłonecznej pojazdu.

Punkty wydawania kart ratowniczych i naklejek można w łatwy sposób odszukać na stronie www.kartyratownicze.pl wpisując lokalizację „Giżycko”.

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Juchniewicz s.c. w Giżycku będzie wydawała karty i naklejki bezpłatnie pojazdom wyposażonym w systemy bezpieczeństwa (np. poduszki powietrzne, pirotechniczne napinacze pasów itp.). Spis modeli pojazdów znajduje się TUTAJ

Pozostałe punkty wydawania kart ratowniczych na terenie Giżycka:

  • AUTO SERWIS S.C. ul. 1 Maja 21; Giżycko
  • SKP Partner Dekra – FIMOT Filipkowscy Sp. J.; ul. Obwodowa 1a; Giżycko
  • FIMOT Filipkowscy S.j.; ul. Obwodowa 1A; Giżycko

Przykładowa karta ratownicza (kliknij, aby powiększyć):

Citroen_C3_2002_do_2009