0.5 C
Giżycko
24 kwietnia 2024

Webinar pn. ,,Dyplomacja na co dzień”

Webinar odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. (czwartek) o godz. 14.00, a poprowadzi go pan Wiesław Pietrzak – polski wojskowy i polityk. Ukończył Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu, a następnie uzyskał tytuł oficera dyplomowanego w Akademii Sztabu Generalnego. Służył m.in. w Chełmnie, Toruniu, Grudziądzu, był dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Syrii, dowódcą 1 Mazurskiej Brygady Artylerii w Węgorzewie, szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Suwałkach. W latach 1994–1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miejskiej w Węgorzewie, był także delegatem do sejmiku samorządowego województwa suwalskiego i radnym sejmiku warmińsko-mazurskiego. W latach 1997–2005 przez dwie kadencje zasiadał w Senacie. W latach 2006–2010 był przewodniczącym rady powiatu węgorzewskiego. Prezes Koła Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska” w Węgorzewie. W 2021 roku został uhonorowany tytułem i medalem ,,Zasłużony dla Gminy Węgorzewo”.

Webinar zorganizowany zostanie w ramach projektu ,,Rozwój Związku Stowarzyszeń LGD9” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności w ramach PROO 1a.

Link do webinaru:

https://zoom.us/j/97473368352?pwd=dHE5UHlJd2NzZHBySDBnQXB4aTlIdz09 

Identyfikator: 974 7336 8352

Kod dostępu: 545066

Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych tematem!

 

Dzień Ziemi 2024

Planeta kontra tworzywa sztuczne – to hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi.
Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Z tej okazji przypominamy, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę.

Earthday.org żąda zmniejszenia produkcji WSZYSTKICH tworzyw sztucznych o 60% do 2040 r. Jednak każdy z nas może przyczynić się zbliżenia się do tego celu, poprzez zmniejszenie korzystania z tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu.
Statystyczny Polak rocznie sięga po ponad 400 opakowań foliowych. Co się z nimi później dzieje? Wiele z nich niestety trafia do środowiska naturalnego. Z raportu Programu Środowiskowego ONZ wynika, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego tak ważna jest edukacja i działanie!
Foliówka porzucona w lesie, na ulicy rozkłada się od 100 do 500 lat. Wnika w glebę i przenika do wód podziemnych. Staje się cichym trucicielem nas wszystkich przez wiele lat. To już nie tylko problem estetyczny.
Niestety tylko 8 proc. używanego przez nas plastiku jest poddawane recyklingowi. A niestety problem plastiku stale rośnie. Rocznie na świecie porzucamy od 500 mld do jednego biliona reklamówek. Te, które trafiają w ciągu roku na polskie wysypiska, ważą ok. 55 tysięcy ton. Niestety większość z nich nie jest poddawana recyklingowi. Zamiast tego jest porzucana, a duża część tej masy trafia do wód. Następstwem jest stopniowe rozdrabnianie plastiku aż do formy tzw. mikroplastiku, który jest tak powszechny, że znajduje się już nawet w naszym jedzeniu. Dosłownie jemy plastik, który wcześniej wyrzuciliśmy.

Co proponuje Earthday.org, by zmniejszyć produkcję tworzyw sztucznych o 40% do 2040 roku:

  • podnoszenie świadomości społecznej na temat szkodliwości tworzyw sztucznych dla zdrowia ludzi i różnorodności biologicznej oraz położenie nacisku na przejrzystość badań;
  • stopniowe wycofywanie pojedynczych tworzyw sztucznych do 2030 r. i włączenie tych zobowiązań do Światowego Traktatu Narodów Zjednoczonych dotyczącego zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi w 2024 r.;
  • wspieranie polityki mającej na celu zwalczanie wpływu „szybkiej mody” na środowisko, która opiera się na stosowaniu materiałów syntetycznych wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak poliester i nylon;
  • wezwanie do inwestowania w innowacyjne technologie mające na celu znalezienie zrównoważonych alternatyw dla tworzyw sztucznych, powstających z ropy i toksycznych chemikaliów;

Do czego nas zachęca Earthday.org:

  • wspieraj albo podpisz petycję EDO (https://action.earthday.org/global-plastics-treaty) dotyczącą Światowego Traktatu Tworzyw Sztucznych. Tworzywa sztuczne stanowią globalne zagrożenie dla środowiska, różnorodności biologicznej i zdrowia ludzkiego. Tylko wspólny wysiłek mogą zapobiec nadciągającemu kryzysowi.
  • miej wpływ bezpośrednio ze swojego fotela!. Otrzymuj e-maile z postami, które możesz udostępniać na Facebooku i Twitterze, wzmacniając ruch ekologiczny i docierając do większej liczby osób za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
  • odrzuć szybką modę. Szybka moda napędza nadmierną konsumpcję, jednorazowość i szkody dla środowiska, jednocześnie utrwalając niesprawiedliwość społeczną poprzez wyzysk w pracy i brak nadzoru regulacyjnego. Dowiedz się, jak zbudować trwałą, niedrogą i modną szafę.
  • podejmij wyzwanie i zmniejsz zużycie plastiku, poprzez unikanie przedmiotów jednorazowego użytku. Udostępniaj przyjazne dla środowiska zmiany w mediach społecznościowych, używając #PlasticDetox i inspiruj innych podjęciem zmian w kierunku stylu życia wolnego od plastiku, aby wspólnie wpłynąć na przyszłość!
  • dokształcaj się temacie tworzyw sztucznych, zmień swoją perspektywę i zrozum jak mają one szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i planety. Wspieraj pozytywne zmiany.
  • zapoznaj się co w Twojej okolicy robi się by zwiększać świadomość na temat klimatu i jego ochrony.

A co może zrobić każdy z nas codziennie:

  • Zakupy pakuj we własną torbę wielokrotnego użytku;
  • Używaj bidonu na wodę;
  • Napoje pij z własnego kubka;
  • Nie korzystaj z torebek foliowych;
  • Jedzenie do szkoły zabieraj w pudełkach wielokrotnego użytku – „śniadaniówkach”;
  • Zrezygnuj z plastikowych słomek i sztućców;
  • W miarę możliwości nie kupuj odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów (poliester, nylon, itp.).

Trochę historii czyli skąd się wziął Dzień Ziemi
Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.
Przypomnijmy, że początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów – wówczas 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych – wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety. Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie. Rozpoczął falę działań, w tym przyjęcie przełomowych na tamten moment przepisów dotyczących ochrony środowiska w USA (w odpowiedzi na to wydarzenie powstały Ustawy o czystym powietrzu, czystej wodzie i zagrożonych gatunkach). Powołano także Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Później wiele krajów przyjęło podobne przepisy.
Nieco wcześniej, na konferencji UNESCO w 1969 r. wystąpił John McConnel z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi – 20 albo 21 marca. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło nową datę – 22 kwietnia.
Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi. Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.
Wszyscy używamy tego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, roślin, lasów. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego wszyscy musimy troszczyć się o środowisko naturalne. Ta idea, od wielu lat łączy ludzi na całym świecie, niezależnie od narodowości, wyznania, wieku czy innych różnicujących kategorii.
Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego. Ważnym odbiorcą akcji są dzieci i młodzież, od których zależy przyszłość naszej planety.

Źródło informacji: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/dzien-ziemi-2024

Międzynarodowy Dzień Kombatanta

15 kwietnia upamiętniamy wszystkich żołnierzy, uczestników ruchu oporu i partyzantów, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. W tym dniu oddajemy także cześć tym, którzy broniąc Ojczyzny stracili życie.

Kombatant to słowo z języka francuskiego i oznacza dosłownie towarzysza broni. Za kombatanta w naszym kraju uważani są wszyscy, którzy walczyli podczas II wojny światowej, a także osoby, które udzielały schronienia Żydom, czy prowadziły tajne nauczanie w okresie okupacji.

W Polsce za działalność kombatancką uznaje się również walkę w podziemnych organizacjach niepodległościowych w latach powojennych oraz uczestnictwo w poznańskim czerwcu, w 1956 roku i w wydarzeniach grudniowych w 1970 roku na Wybrzeżu.

Jako społeczeństwo pielęgnujemy pamięć o kombatantach, aby podtrzymywać świadomość narodową i historyczną młodszych pokoleń. Upływ czasu powoduje niestety, że tych bohaterów jest w Polsce coraz mniej – odchodzą „na wieczną wartę”, dlatego należy pamiętać o ich męstwie i poświęceniu w walce o wolną i demokratyczną Polskę.

 

Odszedł śp. Henryk Kondratowicz

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Henryka Kondratowicza, wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych im. KEN w Giżycku.

Łącząc się w żałobie szczere kondolencje oraz wyrazy głębokiego współczucia i żalu Rodzinie i Bliskim składają: Przewodnicząca Rady Powiatu Monika Łępicka-Gij i Radni Rady Powiatu w Giżycku, Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski i Zarząd Powiatu oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Giżycku.

 

84. rocznica Zbrodni Katyńskiej i Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W sobotę, 13 kwietnia br. Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, Grzegorz Zubowicz p.o. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Magdalena Dembińska p.o. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji, przedstawiciele organizacji kombatanckich, reprezentacja 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz przedstawiciele giżyckich szkół złożyli wiązanki kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym przy Al. 1 Maja w Giżycku.

Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w roku 2007. Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.

 

Fot. UM Giżycko gizycko.pl / M. Kulas-Szyrmer

 

 

IX Marszobieg dla autyzmu

W sobotę, 13 kwietnia br. odbył się „IX Marszobieg dla autyzmu” pod Honorowym Patronatem Starosty Giżyckiego, współfinansowany przez Powiat Giżycki w ramach udzielonego stowarzyszeniu grantu. Organizatorem marszobiegu już od 9 lat jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych – „Podaruj dziecku radość”. Mieszkańcy powiatu giżyckiego, jak co roku, nie zawiedli i bardzo licznie pojawili się na Marszobiegu.

W Marszobiegu wzięli udział: Senator RP Jolanta Piotrowska, Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Członkini Zarządu Powiatu Beata Kurowicka, Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, Wójt Gminy Giżycko Marek Jasudowicz, Dyrektor Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych Małgorzata Czopińska, Zastępca Dyrektora PZOSiPO Ryszard Należyty, Ewa Ostrowska Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku oraz dyrektorzy, nauczyciele, rodzice i uczniowie giżyckich placówek oświatowych, którzy włączyli się aktywnie w to ważne dla społeczeństwa wydarzenie.

Na Pasażu Portowym odbyła się zbiórka. Rozgrzewkę przeprowadziła Pani Aleksandra Marciniak i dzieci ze Szkoły Tańca „Flesz”. Po rozgrzewce zgromadzeni uczestnicy ruszyli najpierw maszerując ulicami: Kolejową, Nadbrzeżną, mostem obrotowym, przy Hotelu St. Bruno a za Parkiem Rogera Goemaer’a niektórzy z nich rozpoczęli bieg na Wzgórze Św. Brunona. Na trasie Marszobiegu rozdawano ulotki dotyczące autyzmu, powtarzano okrzyki – hasła dotyczące autyzmu. Na niebieskiej mecie na wzgórzu czekała na wszystkich maskotka Miś oraz liczne atrakcje – zabawy dla dzieci z animatorką „Świat zabawy”, spotkanie z alpakami, ścianka wspinaczkowa, atrakcje żołnierzy 41 Batalionu Obrony Pogranicza w Giżycku, wspólne malowanie plakatu pod hasłem „Razem dla autyzmu”. Można było też skorzystać z porad specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Giżycku. Wydarzenie zakończył poczęstunek (ciasta, kawa, herbata, kiełbaski z grilla) przygotowany przez członków stowarzyszenia.

Liczny udział mieszkańców powiatu giżyckiego w pięknych niebieskich koszulkach, z niebieskimi balonami i innymi gadżetami, uświetnił obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia.

Zadanie „IX Marszobieg dla autyzmu” jest współfinansowane ze środków Powiatu Giżyckiego.

 

 

 

 

Warsztaty taneczne z mieszkańcami DPS Giżycko

Dnia 12 kwietnia 2024 r. Panie Teresa Masojć i Krystyna Janik z zespołu tanecznego „Pląs” przy Klubie Seniora w Giżycku prowadziły warsztaty taneczne z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Giżycku. Dziękujemy ślicznie za uatrakcyjnienie czasu wolnego i przeprowadzenie zajęć z choreoterapii.

 

źródło informacji: Dom Pomocy Społecznej w Giżycku

 

 

 

 

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

W dniu dzisiejszym, 10 kwietnia br. o godzinie 8.41 Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Wicestarosta Giżycki Mateusz Sieroński, Zastępca Burmistrza Giżycka Cezary Piórkowski, Komendant Straży Miejskiej w Giżycku Maciej Ambroziak oraz reprezentujący Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Giżycku Andrzej Szocik złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą katastrofę pod Smoleńskiem przy Sanktuarium Św. Brunona w Giżycku.
W tym roku obchodzimy 14. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zginęło w niej tragicznie 96 osób, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, liczni przedstawiciele Sejmu i Senatu, organizacji kombatanckich i społecznych, duchowni i pracownicy wielu ministerstw oraz osoby towarzyszące.
Cześć ich pamięci.

 

 

Zespół Belcanto odwiedził Dom Pomocy Społecznej

Zespół Belcanto z Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedził mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Giżycku, by przywitać śpiewająco wiosnę.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, śpiew i cudowną atmosferę.

Światowy Dzień Zdrowia 2024

7 kwietnia przypada obchodzony corocznie Światowy Dzień Zdrowia. Święto to zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) aby mobilizować ludzi na całym świecie do podejmowania działań zmierzających do poprawy zdrowia.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło „Moje zdrowie, moje prawo”. Zostało ono wybrane, aby przypomnieć, że każdy człowiek na świecie ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości warunków mieszkaniowych, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia nie wszyscy ludzie na świecie mają zagwarantowane prawo do zdrowia. Świadczy o tym chociażby fakt, że w 2021 r. co najmniej 4,5 miliarda ludzi – ponad połowa światowej populacji – nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi. Mimo, że co najmniej 140 krajów uznaje w swojej konstytucji zdrowie za prawo człowieka, to jednak wiele z nich nie wprowadza w życie przepisów, które zapewniłyby ich obywatelom prawo dostępu do usług zdrowotnych.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia jest wyzwaniem dla instytucji rządowych, aby ustanawiać przepisy gwarantujące każdemu człowiekowi prawo do zdrowia we wszystkich sektorach. Stanowi też zachętę dla każdego z nas, aby poznać swoje prawa, świadomie podejmować decyzje dotyczące własnego zdrowia i angażować się w działania dotyczące zdrowia we własnym otoczeniu.

Więcej informacji na temat tegorocznego hasła Światowego Dnia Zdrowia znajduje się na stronie WHO: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2024

 

 

To już ostatnie dni na składanie zgłoszeń do konkursu „Młodzieżowy Delegat RP do ONZ”

Masz szansę reprezentować Polskę na światowej scenie ONZ jako Młodzieżowy Delegat RP na 79. Sesję Zgromadzenia Ogólnego w Nowym Jorku!

Zapraszamy osoby urodzone pomiędzy 1 stycznia 1996 r. a 1 sierpnia 2006 r., biegłe w języku angielskim, chcące wziąć udział w kształtowaniu międzynarodowej agendy ONZ.

Nie zwlekaj! Formularz zgłoszeniowy wraz z projektem przemówienia należy przesłać do 10 kwietnia 2024 r. na adres Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dopiskiem „Młodzieżowy Delegat RP na sesję ZO ONZ 2024/2025” lub złożyć osobiście. Pamiętaj, formularze przesłane po terminie nie będą rozpatrywane.

Proces wyboru odbywa się w trzech etapach:

1. Zgłoszenie poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie https://bit.ly/3TFaS8s Komisja konkursowa wybierze 12 kandydatów do rozmowy kwalifikacyjnej.

2. Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim z Komisją Konkursową w Warszawie lub zdalnie.

3. Wybór Młodzieżowego Delegata RP przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

 

Więcej informacji znajdziesz w Regulaminie konkursu na stronie: https://bit.ly/3TFaS8s

 

To Twoja szansa na wpływ na światową politykę! Do dzieła!

 

 

Pisanie projektów krok po kroku, czyli logika projektowa

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Stowarzyszenie Adelfi zaprasza na bezpłatne szkolenie pt. „Pisanie projektów krok po kroku, czyli logika projektowa”.

Zakres tematyczny szkolenia:

W programie szkolenia blok o diagnozie, celach, działaniach, rezultatach, wskaźnikach, budżecie i harmonogramie – czyli wszystko to, co do napisania dobrego „technicznie” projektu jest niezbędne.

Szkolenie poprowadzi wieloletni praktyk – Agnieszka Łask. Jest absolwentką pedagogiki oraz administracji. Od początku kariery zawodowej związana jest z organizacjami pozarządowymi. W Stowarzyszeniu Adelfi pracuje od 2015 r., gdzie pisze, koordynuje i rozlicza projekty. Na co dzień związana głównie z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Ełku, w którym pełni rolę koordynatora projektu, koordynatora świadczenia usług wsparcia PES, eksperta ds. rozwoju ekonomii społecznej i konsultanta ds. zamówień publicznych. Autorka kilkudziesięciu projektów dofinansowanych z różnych źródeł – ze środków Unii Europejskiej, krajowych (na poziomie ministerialnym, wojewódzkim i lokalnym) oraz zagranicznych (np. funduszy norweskich). Ma bogate doświadczenie praktyczne przy realizacji merytorycznych działań projektowych, jak również w ich prawidłowym monitoringu, ewaluacji i sprawozdawaniu do grantodawców. Współpracuje również z innymi organizacjami pozarządowymi przy przygotowaniu wniosków o dofinansowanie, a także wspiera je w realizacji i rozliczeniach.

Termin i miejsce: 13.04.2024 (sobota) w godzinach 09:00 – 16:00 z przerwami

Wronka 12 (świetlica wiejska), 11-500 Giżycko

Grupa odbiorców szkolenia:

Na szkolenie zapraszamy organizacje pozarządowe, które zastanawiają się nad własną działalnością w obszarze ekonomii społecznej.

Jak się zgłosić?

Aby się zgłosić należy do dnia 09.04.2024 r. (wtorek) do godz. 10:00 wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny poniżej:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdoStAdJZCJxx03mnOxOC5rtJd7ToZ1pYhDRzsLUJR_jrk8wg/viewform?usp=sf_link

O udziale w szkoleniu decyduje potwierdzenie od Organizatora.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Organizator zapewnia wyżywienie.

W razie dodatkowych pytań lub niejasności związanych ze szkoleniem prosimy o kontakt z Dorotą Gutowską, e-mail: dorota.gutowska@adelfi.pl, tel. 798-349-266.

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Ełku”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Adelfi w partnerstwie ze Stowarzyszeniem ESWIP i współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

 

Ramowy program szkolenia [POBIERZ]

 

Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Giżycku z akredytacją

Decyzją Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty z dnia 4 marca 2024 r. Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Giżycku wchodzący w skład Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Giżycku otrzymał akredytację placówki doskonalenia nauczycieli.

Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu w Giżycku (04.04.br.) Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski przekazał Dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Giżycku Bożenie Giedziuszewicz decyzję Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

Odszedł Miron Sycz

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

śp. Mirona Sycza

nauczyciela, samorządowca, działacza Związku Ukraińców w Polsce, posła na Sejm VI i VII kadencji (2007-2015), Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Łącząc się w bólu i smutku najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia Rodzinie i Najbliższym składają:
Starosta Giżycki – Mirosław Dariusz Drzażdżewski
Wicestarosta Giżycki – Mateusz Sieroński
Przewodnicząca Rady Powiatu w Giżycku – Monika Łępicka-Gij
Zarząd i Rada Powiatu w Giżycku oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Giżycku

 

Fot. Platforma Obywatelska Warmińsko-Mazurskie

 

 

 

Wesołego Alleluja!

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych miłości, nadziei i wiary w lepsze jutro. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół. Niech ten świąteczny czas przyniesie nam nową energię i optymizm do podejmowania nowych wyzwań.

Wesołego Alleluja!

Mirosław Dariusz Drzażdżewski – Starosta Giżycki
Monika Łępicka-Gij – Przewodnicząca Rady Powiatu w Giżycku

 

Świąteczne Anioły spełniają marzenia mieszkańców DPS

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Giżycku serdecznie dziękują za otrzymane prezenty z okazji Świąt Wielkanocnych, są wdzięczni i wzruszeni szczodrością wszystkich „Świątecznych Aniołów”. Otrzymane prezenty z okazji Świat Wielkanocnych sprawiły im wiele radości. Państwa postawa, okazane serce, dobroć i wsparcie przywracają wiarę w ludzką bezinteresowną pomoc.

Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ŻYCZYMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM DUŻO ZDROWIA I RADOŚCI ORAZ WZAJEMNEJ ŻYCZLIWOŚCI.

 

Źródło informacji: Dom Pomocy Społecznej w Giżycku

Podziękowania mieszkańców DPS w Giżycku

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Giżycku dziękują wszystkim tym, którzy pamiętają o nich z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych: wychowankom Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Giżycku, przedszkolakom z Przedszkola Miejskiego Nr 1 z Odziałem Integracyjnym w Giżycku (grupa Motylki), uczniom Szkoły Podstawowej w Bystrym, za piękne, ręcznie wykonane kartki z życzeniami.

 

Źródło informacji: Dom Pomocy Społecznej w Giżycku

Dyżury aptek w Wielkanoc

Wszystkim życzymy zdrowia na nadchodzące Święta, ale na wszelki wypadek warto sprawdzić, które apteki mają dyżury w okresie świątecznym.

 

Aktualna informacja o dyżurach aptek:

http://www.powiatgizycki.pl/bezpieczenstwo-pusta/dyzury-aptek/

 

Garnizonowe Świąteczne Spotkanie Wielkanocne

Święta Wielkiej Nocy to czas oczekiwania, pojednania i radości. To jedna z niewielu okazji w roku do dzielenia się serdecznością podczas rodzinnych spotkań i rozmów z bliskimi.
W dniu dzisiejszym Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski oraz liczni zaproszeni goście wzięli udział w Garnizonowym Świątecznym Spotkaniu Wielkanocnym w 24 Wojskowym Oddziale Gospodarczym.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele służb mundurowych, kapelani, żołnierze oraz przedstawiciele władz samorządowych.

zdjęcia: 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego

Co w wolną sobotę robią nauczycielki matematyki z Giżycka?

Biorą udział w finale VIII Memoriału Urszuli Marciniak. Ten konkurs to zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych organizowane we współpracy z Wydawnictwem Logi. Mają na celu upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak – szerzenia i popularyzowania logicznego myślenia i podniesienia kultury matematycznej wśród Polaków. Zawody były rozgrywane w czterech kategoriach wiekowych: MŁODZICY (kl. 3-5 SP), JUNIORZY (kl. 6-8 SP), LICEALIŚCI (uczniowie szkół średnich) oraz DOROŚLI. Osoby, które zakwalifikowały się do finału mogły brać w nim udział w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Gdańsku lub Białymstoku.
W Białymstoku w kategorii DOROŚLI pierwsze trzy miejsca przypadły nauczycielkom z Giżycka:
I miejsce – złoty medal – Ewa Ładna (Szkoła Podstawowa Nr 3 w Giżycku, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Giżycku)
II miejsce – srebrny medal – Beata Szymborska (II Liceum Ogólnokształcące w Giżycku)
III miejsce – brązowy medal – Barbara Domysławska (II Liceum Ogólnokształcące w Giżycku)
Serdecznie gratulujemy!!!

 

Źródło informacji: Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Giżycku

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

 Starosta Giżycki (Administrator) informuje, że na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: RODO) przysługują Pani/Panu określone poniżej prawa związane z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przez Starostwo Powiatowe w Giżycku:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Starosta Giżycki z siedzibą przy al. 1 Maja 14 oraz ul. Generała Józefa Zajączka 2, 11-500 Giżycko (tel. 87 428 59 58, adres e-mail: skrzynka@gizycko.starostwo.gov.pl). 
  2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych – Jolantę Palczewską, z którą można się kontaktować: al. 1 Maja 14, 11-500 Giżycko; tel. 87 428 59 58, adres e-mail: iod@gizycko.starostwo.gov.pl.
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w następujących celach:
  4. wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze – wynikających z ustaw kompetencyjnych (szczególnych) (np.: wydawanie zezwoleń w zakresie rejestracji pojazdów, praw jazdy, pozwoleń na budowę, prowadzenie ewidencji gruntów i budynków itp.),
  5. realizacji umów zawartych z kontrahentami Administratora,
  6. w pozostałych przypadkach Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody (np. sprawy dot. rekrutacji pracowników).
  7. Podstawą prawną przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest:
  8. w przypadku wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze - obowiązujące przepisy prawa (art. 6 ust.1 lit. c RODO),
  9. umowa zawarta między Panią/Panem a Administratorem (art. 6 ust.1 lit. b RODO),
  10. udzielona przez Panią/Pana zgoda na przetwarzanie danych osobowych – np. w celu rekrutacji (art. 6 ust.1 lit. a RODO).
  11. W związku z przetwarzaniem danych w celach wskazanych w pkt 3, Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępniane innym odbiorcom lub kategoriom odbiorców danych osobowych. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych mogą być:
  12. organy władzy publicznej oraz podmioty wykonujące zadania publiczne lub działające na zlecenie organów władzy publicznej, w zakresie i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa (np. podmioty kontrolujące, sądy, policja itp.);
  13. inne podmioty, które na podstawie stosownych umów podpisanych z Starostwem Powiatowym w Giżycku przetwarzają dane osobowe, dla których Administratorem jest Starosta Giżycki (np. usługi pocztowe).
  14. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celów wskazanych w pkt 3, lecz nie krócej niż okres wskazany w przepisach o archiwizacji. Oznacza to, że dane osobowe zostaną zniszczone po upływie odpowiednio 3, 5, 10, 20 lub 50 lat od daty zakończenia sprawy (zgodnie z przepisami o archiwizacji). 
  15. W związku z przetwarzaniem przez Administratora, Pani/Pana danych osobowych, przysługuje Pani/Panu prawo do:
  16. dostępu do treści danych, na podstawie art. 15 RODO z zastrzeżeniem, że udostępniane dane osobowe nie mogą ujawniać informacji niejawnych, ani naruszać tajemnic prawnie chronionych, do których zachowania zobowiązany jest Administrator,
  17. sprostowania (poprawiania) danych osobowych – w przypadku, gdy dane są nieprawidłowe lub niekompletne, na podstawie art. 16 RODO,
  18. żądania usunięcia danych, na podstawie art. 17 RODO; (w przypadkach, w których Administrator przetwarza dane osobowe na podstawie przepisów prawa, dane zostaną usunięte po zakończeniu okresu archiwizacji);
  19. ograniczenia przetwarzania danych, na podstawie art. 18 RODO,
  20. wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzanych danych, na podstawie art. 21 RODO, z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to przypadków, w których Administrator posiada uprawnienie do przetwarzania danych na podstawie przepisów prawa,
  21. prawo do przenoszenia danych, na podstawie art. 20 RODO.
  22. W przypadku, gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia jej w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  23. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
  24. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest obowiązkowe, w sytuacji, gdy przesłankę przetwarzania danych osobowych stanowi przepis prawa lub zawarta między stronami umowa.
  25. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

 Więcej informacji dotyczących ochrony danych osobowych można uzyskać pod adresem:

https://www.uodo.gov.pl/

This will close in 20 seconds

Skip to content