Beatyfikacja patronki Szkoły Policealnej w Giżycku

Szkoła Policealna im. Hanny Chrzanowskiej w Giżycku, kontynuująca od 56 lat kształcenie w zawodach medycznych, oczekuje na uroczystość beatyfikacji swojej patronki. Weźmie w niej udział dyrektor Joanna Rutkowska i poczet sztandarowy. Hanna Chrzanowska jest patronką szkoły od 24 stycznia 1985 r., kiedy to ówczesnemu Liceum Medycznemu Pielęgniarstwa nadano imię tej wybitnej postaci i wręczono pierwszy sztandar.

 

Hanna Chrzanowska (1902-1973) była pielęgniarką, nauczycielką wielu pokoleń pielęgniarek, działaczką charytatywną. Była prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego. Z oddaniem opiekowała się ludźmi biednymi, samotnymi i ciężko chorymi w ich domach. Za istotę powołania pielęgniarskiego uważała pomoc i towarzyszenie cierpiącemu. Podczas mszy żałobnej kard. Karol Wojtyła wspomniał, że była dla niego „ogromną pomocą i oparciem”.
Uroczystość beatyfikacji Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej odbędzie się 28 kwietnia 2018 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Angelo Amato. Sanktuarium nowej błogosławionej będzie się mieściło w krakowskim kościele św. Mikołaja, gdzie obecnie spoczywają jej doczesne szczątki.

W bibliotece Szkoły Policealnej znajdują się następujące pozycje:
Florkowska Marzena : Radość dawania : Hanna Chrzanowska we wspomnieniach, listach, anegdotach
Kubik, Kazimierz : Hanna Chrzanowska : błogosławiona pielęgniarka
Matoga, Helena : W kręgu opiekuńczego czepka

ciekawe linki:
https://hannachrzanowska.pl
https://pl.aleteia.org/…/ciocia-pielegniarka-historia-niezwyklej-hanny-chrzanowskiej/
http://niedziela.pl/artykul/21441/nd/Hanna-Chrzanowska—sumienie-pielegniarek
https://pl.aleteia.org/2017/07/21/hanna-chrzanowska-bedzie-blogoslawiona-opisujemy-cud-jakiego-dokonala/
www.kameduli.info/chrzanowska.php