Będą pomagać pszczołom! Szkoła z Boćwinki odebrała grant finansowy.

ZKujawskim_Konkurs24 marca w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego organizatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Województwo warmińsko-mazurskie reprezentowała Szkoła Podstawowa w Boćwince, której udało się pozyskać wsparcie na realizację projektu „Dlaczego pszczoła o pomoc woła?”.

Oficjalne wręczenie nagród zwycięskim placówkom odbyło się w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ZT „Kruszwica” S.A. oraz Fundacji Nasza Ziemia, którzy zgromadzonym gościom przekazali istotną wiedzę dotyczącą V edycji programu oraz realizacji zaplanowanych projektów grantowych. Dodatkowo laureaci mieli szansę wzięcia udziału w miniwarsztacie na temat prawidłowej komunikacji z mediami i prowadzenia fanpage’ a na Facebooku. Spośród ponad 220 nadesłanych zgłoszeń nagrodzone zostały tylko wybrane, które na tle innych wyróżniły się najciekawszymi propozycjami. Spotkanie zakończyło się wspólną wycieczką po warszawskiej starówce połączoną z grą terenową, która stanowiła element integracyjny przedsięwzięcia.

W ramach V edycji akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” organizator programu po raz drugi włączył się w realizację konkursu grantowego, skierowanego do placówek edukacyjnych w całej Polsce. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat pszczołowatych oraz kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa. By ubiegać się o grant, placówki musiały przygotować projekt działań na rzecz ochrony przyrody, a zwłaszcza pszczół. Laureaci już wiosną zaczną wdrażać swoje projekty w życie, których koniec przewidywany jest na listopad 2015 r.
„Chcielibyśmy, żeby ludzie w większym stopniu zaczęli dostrzegać dziką przyrodę w swoim otoczeniu”  – komentują laureaci z Boćwinki. „Być może uda się nakłonić rolników, by zachowywali miedze. Wielkim pożytkiem z akcji byłaby też zmiana w zagospodarowaniu przydomowych podwórek. Chodzi o to, by ludzie przestali bezrefleksyjnie wykaszać całe posesje i by pozostawiali większe połacie dla dzikiej roślinności. Na takich niepielęgnowanych fragmentach posesji znajdą przestrzeń życiową dzikie pszczoły, ale też inne zwierzęta: płazy, jeże, ptaki, motyle, pająki i wiele, wiele innych” – dodają.
Lista wszystkich zwycięskich projektów jest umieszczona na stronie programu www.pomagamypszczolom.pl Wszystkie informacje o programie dostępne są na stronie www oraz na fanpage’u akcji na Facebooku „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. Na portalu Pinterest dostępne są fotograficzne dokumentacje realizowanych działań w ramach poprzedniej edycji: www.pinterest.com/zkujawskim

Fundatorem nagród – dofinansowania o wartości nawet do 8 000 zł – są Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A., organizator akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Szkoła Podstawowa w Boćwince

Uroczyste wręczenie grantów Z Kujawskim pomagamy pszczołom1

Uroczyste wręczenie grantów Z Kujawskim pomagamy pszczołom3

Uroczyste wręczenie grantów Z Kujawskim pomagamy pszczołom2