Co warto robić w życiu?

Zmiany na rynku pracy, rosnąca liczba informacji na temat zawodów i ścieżek kształcenia powodują, że młodzieży trudno jest samodzielnie określić dla siebie kierunki rozwoju. Aby zmniejszyć ryzyko pochopnych i nieprzemyślanych decyzji w szkole odbywają się różne działania z zakresu doradztwa zawodowego. Czym się zająć i co warto robić w życiu? Na to pytanie pomagają odpowiedzieć licealistom absolwenci I LO w Giżycku, którzy od września raz w miesiącu spotykają się z uczniami, by opowiedzieć o własnych losach edukacyjno – zawodowych.

Inicjatywę pod nazwą „Kariera – Wybieram Świadomie” powołali: Pamela Światłowska, inżynier biotechnologii, aktualnie w trakcie studiów doktoranckich na Imperial College London oraz Arkadiusz Chrostowski, absolwent Turystyki i Rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, obecnie w trakcie studiów podyplomowych MBA.

– Na swoim i innych przykładzie wiedziałam, że jest to projekt, którego brakuje, a przyniósłby wiele korzyści uczniom – mówi Pamela Światłowska. – Chcemy pokazać uczniom, jakie stoją przed nimi możliwości wyboru ich dalszej ścieżki kariery zawodowej.

Absolwenci dzielą się swoim doświadczeniem w podejmowaniu decyzji zawodowych i tym, jak ich wybór wpłynął na dalszą karierę.

– Rozwijajcie swoje pasje i wybierzcie kierunek zgodny z waszymi zainteresowaniami – doradzał Adam Zalewski, inżynier naftowy, bohater listopadowego spotkania. – Przejmijcie kontrolę nad wyborem studiów, niech to będzie wasza decyzja.

Młodzież liceum pozytywnie odbiera inicjatywę absolwentów.

– Bardzo podobały mi się wystąpienia, można było dowiedzieć się, jak zaproszeni goście osiągnęli to, w czym dziś czują się dobrze – mówi Patrycja, uczennica klasy drugiej. – Fajnie, że opowiadają też o szkole, kiedy oni się tu uczyli – dodaje.

Kolejne spotkanie już pod koniec listopada.

 

 

Źródło informacji: I Liceum Ogólnokształcące w Giżycku