Cztery gwiazdki potwierdzeniem jakości

Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku otrzymało cztery gwiazdki, czyli najwyższą ocenę po certyfikacji przeprowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. W regionie Warmii i Mazur tak wysoką notą mogą poszczycić się jeszcze tylko placówki w Olsztynie i Mrągowie. Do certyfikacji, która jest dobrowolną, zgłosiło się z regionu 34 punkty IT.

Ocenianych jest wiele elementów, m.in.: oznakowania, wyglądu i wyposażenie placówki, wykształcenie personelu, ze szczególnym uwzględnieniem znajomości języków obcych, zakres udzielanych informacji, sprzedaż wydawnictw turystycznych, godziny i dni otwarcia, dostępność do Internetu i wydawnictw promocyjnych. Giżycko, tak jak i wspomniane Mrągowo i Olsztyn mają prawo obok szyldu umieścić cztery gwiazdki jako znak najwyższej jakości świadczonych tutaj usług.

Nie wszystkie punkty „IT” w regionie zostały tak wysoko ocenione. Przykładowo Węgorzewo, Gołdap, Pisz, Olecko mogą poszczycić się trzema gwiazdkami, natomiast Olsztynek, Kętrzyn, Gietrzwałd, Braniewo, Ryn tylko dwiema. Sześć punktów „IT” otrzymało po jednej gwiazdce. Tutaj należą m.in. Reszel i Mikołajki.

Konferencja podsumowująca certyfikację w województwie warmińsko – mazurskim odbyła się 29 października 2012 roku w Olsztynie. Przed wręczeniem wyróżnień przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej Mirosław Nalazek zaprezentował bieżący stan systemu informacji turystycznej w Polsce. Anna Jaroszuk, zastępca dyrektora Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, zaprezentowała stan realizacji projektu „Modernizacja i rozbudowa regionalnego systemu informacji turystycznej”, którego efekty są jednym z elementów otrzymania tak wysokich ocen przez giżycką placówkę. Ponadto Robert Wróbel, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Mrągowskiej, zaprezentował uwarunkowania, jakie należało spełnić, aby otrzymać najwyższy czterogwiazdkowy standard.

Certyfikat „czterech gwiazdek” Centrum Promocji i Informacji Turystycznej odebrał Robert Kempa, dyrektor. W konferencji wziął również udział Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski.

 

Tekst i zdjęcia: Marcin Kędzierski