Delegacja Powiatu Giżyckiego na Dożynkach w Solecznikach

W dniach 14-15 września 2013 r. na zaproszenie Mera Rejonu Solecznickiego delegacja Powiatu Giżyckiego wzięła udział w Dożynkach w Solecznikach (Litwa). Soleczniki leżą 45 km na południe od Wilna, na Równinie Lidzkiej, nad rzeką Solczą (dopływ Mereczanki). Miasto Soleczniki zamieszkuje 6.772 osób, z których 72% stanowią Polacy.

Dożynki to czas dumy i radości oraz jedno z największych świąt ludzi pracujących w gospodarstwach rolnych oraz w otoczeniu rolnictwa. W rejonie solecznickim, należącym do obszarów typowo rolniczych, jest to największa impreza kulturalno – rolnicza, od 2003 roku wpisana do kalendarza najważniejszych uroczystości.

Dorocznie organizowane Święto Plonów oprócz rolników zgromadziło mieszkańców rejonu, gości z pobliskich i dalszych zakątków Litwy, jak też z Polski, Białorusi, Niemiec.

Inauguracja Święta Plonów rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w intencji rolników. Po uroczystej mszy świętej odbył się ceremoniał dożynkowy, podczas którego zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz na ręce Mera Rejonu Solecznickiego Zdzisława Palewicza przekazany chleb wypieczony z tegorocznego zboża – podzielony i rozdany wśród uczestników uroczystości.

Słowa uznania za pracę solecznickim rolnikom przykazali: Mer Rejonu Solecznickiego Zdzisław Palewicz oraz liczni goście honorowi m.in. doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Tomasz Borecki, który odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do uczestników dożynek solecznickich; poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski; posłowie na Sejm RL Rita Tamošiūnienė i Leonard Talmont; konsul generalny RP w Wilnie Stanisław Cygnarowski, wiceminister energetyki Renata Cytacka, wiceminister oświaty i nauki Edyta Tamašiūnaitė; poseł na Sejm RP Artur Górski; wicedyrektor administracji samorządu rejonu wileńskiego Lucyna Kotłowska; przewodnicząca Asocjacji Samorządów Litwy Rima Žakaitienė, Wacław Strażewicz – Wicestarosta Giżycki i in.

W tym dniu cały park miejski zamienił się w wielki jarmark stoisk dożynkowych oraz rzemieślniczych. Swoje stoiska zaprezentowało trzynaście gmin rejonu. Wyjątkowo licznie na tegorocznych dożynkach stawili się rzemieślnicy z różnych zakątków Litwy. Szczególną popularnością cieszyły się gminne podwórka, w których serwowano różnorodne wiejskie specjały.

Część artystyczną imprezy rozpoczęły miejscowe zespoły „Solczanie“ i „Turgielanka“  oraz wychowankowie Szkoły Sztuk Pięknych im. Stanisława Moniuszki, zrzeszeni w orkiestrze instrumentów dętych. Gośćmi solecznickiej sceny tym razem byli państwowy zespół pieśni i tańca „Vingis” oraz państwowy zespół tańca z Białorusi „Belyje Rosy“. Gwiazdą wieczoru zaś był Krzysztof Krawczyk. Ukoronowaniem Dożynek był występ litewskiego wykonawcy Andriusa Pojavisa, który w tym roku reprezentował Litwę na Eurowizji.

Podczas Dożynek miało również miejsce spotkanie Mera Rejonu Solecznickiego z przedstawicielami samorządów partnerskich rejonu, na którym mówiło się o wadze kontaktów z Polską, rozwoju kontaktów z samorządami sąsiadujących rejonów Białorusi. Słowa podziękowania skierowano do każdego na sali, jak też osób nieobecnych, które wkładają serce we współpracę z rejonem solecznickim.

Fot. Starostwo Powiatowe w Giżycku, Samorząd Rejonu Solecznickiego