Dożynki w Solecznikach na Litwie

W dniach 20-22 września br., na zaproszenie Mera Rejonu Solecznickiego Zdzisława Palewicza, Przewodnicząca Rady Powiatu w Giżycku Monika Łępicka-Gij wzięła udział w Dożynkach w Solecznikach. Uhonorowanie rolników, poświęcenie chleba, tradycyjne obrzędy dożynkowe połączone z bogatym programem koncertowym i degustacjami w gminnych podwórkach. Święto Plonów związane jest z zakończeniem żniw i prac w polu, okazją do wspólnej zabawy i integracji. W rejonie solecznickim, gdzie rolnictwo jest podstawową gałęzią produkcyjną, Dożynki stały się imprezą sztandarową, a tradycja ich świętowania jest kultywowana od kilkunastu lat. Tak też było i w tym roku. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła uroczysta msza święta, która została odprawiona w parku miejskim. Oficjalnego otwarcia święta plonów dokonał Mer Rejonu Solecznickiego Zdzisław Palewicz a następnie podzielił się chlebem dożynkowym z uczestnikami święta.

Dożynki to święto, które nie sposób wyobrazić bez dożynkowych wieńców. Wije się je przede wszystkim z resztek zbóż pozostawionych na polu, ozdabia się kolorowymi kwiatami, oplata kolorowymi wstążkami. Żeby podtrzymać ten starodawny zwyczaj na Dożynkach w Solecznikach odbywa się konkurs wieńca dożynkowego.
Dożynki to czas radości i zabawy, dlatego organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. Goście mogli oglądać okazałe stoiska gmin rejonu oraz spróbować specjałów, przygotowanych przez miejscowe gospodynie, byli rękodzielnicy, producenci wyrobów lokalnych. Na scenie amfiteatru zaprezentowali się solecznickie zespoły „Solczanie”, „Mali Soleczanie” oraz „Art of Music”, przedstawiając dożynkowy obrazek. Z kolei gośćmi tegorocznych Dożynek byli Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Lietuva”, Białoruski Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Choroszki” oraz zespół „Boys” z Polski, którego występ przyciągnął całe tłumy.
Odbyło się również spotkanie z Merem Rejonu Solecznickiego Zdzisławem Palewiczem w auli administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego. Tematem spotkania 36 partnerów z Merem była współpraca z Rejonem Soleczniki, osiągnięcia za ostatni rok i wyznania na rok kolejny.