Dożynki w Solecznikach na Litwie

DSC00102Na zaproszenie Mera Solecznik Zdzisława Palewicza w dniach 12-13 września przebywała tam dwuosobowa delegacja Powiatu Giżyckiego – Starosta Giżycki Wacław Strażewicz i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stanisław Bojarski. Święto dożynkowe z udziałem wielu zaprzyjaźnionych samorządów i przedstawicieli krajów europejskich (m.in. Polska, Niemcy, Włochy) poprzedzone zostało uroczystym otwarciem po remoncie i oddaniem lokalnej społeczności pięknego pałacu Balińskich w Jaszunach. Pałac zbudowany w latach 1824-28 na zlecenie rektora Uniwersytetu Wileńskiego Jana Śniadeckiego był przez wiele lat siedzibą rodzin Radziwiłów, Balińskich i Śniadeckich. Po latach z inicjatywy miejscowych władz samorządowych przy wsparciu pieniędzy europejskich został odrestaurowany i służyć będzie całemu regionowi jako centrum kultury. W trakcie otwarcia odbył się koncert symfoniczny oraz występ chóru wileńskiego, połączony z piękną świetlną prezentacją fontanny okalającej pałac.
W niedzielne przedpołudnie mer Palewicz zaprosił przedstawicieli zaprzyjaźnionych samorządów na wspólne spotkanie w sali obrad administracji lokalnej, w czasie którego serdecznie podziękował m.in. Staroście Giżyckiemu za coroczną organizację obozu dla dzieci z maleńkiej wioski Gierwiszki. Obóz taki odbywa się już tradycyjnie w sierpniu w Ośrodku Sportów Wodnych w Rynie, a finansowany jest ze środków Powiatu Giżyckiego.
Popołudniem w parku miejskim w Solecznikach odbyły się uroczystości dożynkowe połączone z mszą oraz tradycyjnym jarmarkiem, podczas którego miały okazję zaprezentować się poszczególne starostwa (sołectwa). Naszą delegację serdecznie przywitano w sołectwie Gierwiszki. Była to również okazja do spotkań i rozmów z wieloma przedstawicielami społeczności litewskiej pochodzenia polskiego. Wszystkie rozmowy i spotkania miały bardzo ciepły i serdeczny charakter.