Dzień Przedsiębiorczości w „Agrobiznesie”

17 kwietnia br. 83 uczniów Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku wzięło udział w ogólnopolskiej akcji „Dzień Przedsiębiorczości”. Akcja ta była organizowana już 10 raz przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Polega ona na jednodniowym pobycie w wybranym przez siebie zakładzie pracy.

Podczas pobytu uczniowie mieli możliwość poznania specyfiki wybranego zawodu, zdobycia wiedzy na temat kwalifikacji i predyspozycji niezbędnych w tym zawodzie, jak też zauważenia i zrozumienia związku między wykształceniem a karierą zawodową. Młodzież przez kilka godzin pod opieką opiekuna – konsultanta mogła obserwować jego pracę, zadawać pytania i „posmakować” samodzielnego wykonywania jego zadań. Wśród pracodawców, którzy przystąpili do Programu byli m. in.: szkoły, przedszkola, sklepy, urzędy, Straż Miejska w Giżycku, Straż Pożarna w Giżycku, Giżyckie Centrum Kultury.
 
Tegoroczny Dzień Przedsiębiorczości został wzbogacony o dodatkowe działania. Uczniowie mieli możliwość dokonania samooceny predyspozycji zawodowych z zastosowaniem programu komputerowego. Uczestniczyli także w spotkaniu z lokalnym przedsiębiorcą – panią Małgorzatą Jankowską z firmy Art-Plast. Podczas spotkania dowiedzieli się jak założyć działalność gospodarczą, jakie są wady i zalety pracy na własny rachunek oraz na co zwraca uwagę pracodawca, gdy kandydat ubiega się o pracę.

Został również zorganizowany konkurs na logo własnej firmy. Komisja konkursowa w składzie Ewa Ksepka – doradca zawodowy z Centrum Kształcenia Ustawicznego, Andrzej Arian – nauczyciel przedsiębiorczości z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu oraz Andrzej Kowalski – doradca zawodowy również z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu wyłonili zwycięzców. Nagrody ufundowane przez Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych otrzymali: Magda Komosa, Szymon Szymański i Milena Rakowska. Zwycięzcom konkursu gratulujemy.

Młodzież stwierdziła, iż udział w Dniu Przedsiębiorczości był ciekawym doświadczeniem, a zdobyte umiejętności wykorzystają z pewnością w przyszłości. Doradcy zawodowi zachęcają zaś, do dalszego świadomego kształtowania własnej ścieżki edukacyjno-zawodowej.

Tekst: doradca zawodowy Ewa Ksepka, uczniowie kl. II TA ZSKŚiA
Fot. Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku