Dzisiaj obchodzimy Dzień Przytulania

Dzień Przytulania jest chyba najmilszym świętem ze wszystkich możliwych. Przytulanie to świetny sposób, by okazać drugiemu człowiekowi sympatię, miłość albo podarować trochę ciepła. Pamiętajmy o tym nie tylko 24 czerwca.

Kiedy obchodzimy Dzień Przytulania?
Międzynarodowy Dzień Przytulania obchodzimy 21 stycznia. To właśnie tego dnia święto miało swój początek. W Polsce Dzień Przytulania świętujemy 24 czerwca – wypada wtedy Polski Dzień Przytulania. W naszym kraju to stosunkowo nowe święto. Znane są jednak jeszcze inne daty Dnia Przytulania, np. 31 stycznia.

Ciekawostki na temat przytulania:

  • Podczas przytulania wydziela się oksytocyna, co sprawia, że wzmacniają się relacje między ludźmi. Buduje się wtedy silne przywiązanie.
  • Przytulanie wspiera system odpornościowy, a dzięki częstemu przytulaniu organizm łatwiej zwalcza infekcje.
  • Według naukowców przytulanie wydłuża życie. Badacze z Północnej Karoliny w USA udowodnili, że pary, które przytulały się codziennie minimum 20 sekund miały niższe ciśnienie krwi.
  • Oksytocyna, która wydziela się podczas przytulania, redukuje stres i lęk społeczny. Sprawia także, że jesteśmy bardziej otwarci.
  • Hormony wydzielane podczas przytulania wyciszają organizm, dzięki czemu lepiej śpimy i łatwiej zasypiamy.
  • Przytulanie działa niczym zastrzyk szczęścia – sprawia, że wydziela się serotonina i dopamina, hormony, które są odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie.
  • Przytulanie przynosi ulgę w bólu. Dzięki wytwarzanej oksytocynie organizm zapomina na chwilę o cierpieniu, skupiając się na chwili obecnej.
  • Przytulanie korzystnie działa także na rozwój połączeń nerwowych. Naukowcy z Uniwersytetu Duke’a (Duke University) w Durham w Karolinie Północnej, udowodnili, że dzieci, które nie otrzymują wystarczającej ilości przytulania, wykazują 20 proc. mniejszą wielkość i sprawność mózgu.
  • Przytulanie reguluje ciśnienie krwi – pozwala obniżyć je poprzez aktywację receptorów zwanych ciałkami dotykowymi.

 

Źródło informacji: https://mamotoja.pl/aktualnosci/dzien-przytulania-co-to-za-swieto-skad-sie-wzielo-i-jak-je-obchodzimy-33679-r1/

Fot.: https://mamotoja.pl/aktualnosci/dzien-przytulania-co-to-za-swieto-skad-sie-wzielo-i-jak-je-obchodzimy-33679-r1/