Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Święto zostało ustanowione przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi i ma na celu promocję badań profilaktycznych, rzetelnej wiedzy oraz czujności onkologicznej dotyczącej nowotworów piersi. Jego symbolem jest różowa wstążeczka.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet na świecie, w ostatnich latach jest rozpoznawany u coraz młodszych pań. W Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności, a zgłaszalność na skriningowe badania profilaktyczne jest relatywnie niska. W naszym kraju raka piersi rozpoznaje się u 19 tys. kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie.

Jeśli chodzi o tzw. pierwotną profilaktykę raka piersi (zapobieganie zachorowaniu) to najważniejsze jest unikanie palenia tytoniu, nadmiernych ilości tłuszczu w diecie oraz ograniczenie spożycia alkoholu. Istotna jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowy sen – 8 godzin na dobę. Niestety, nie ma złotej metody, która chroni przed zachorowaniem w stu procentach.

Mammografia należy do tzw. wtórnej profilaktyki raka piersi (pozwala na wczesne wykrycie choroby). Badanie mammograficzne jest wykonywane bez skierowania w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Do bezpłatnego skorzystania z mammografii uprawnione są Panie od 50 do 69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. USG piersi zaleca się wykonywać od 20. do 30. roku życia co 2 lata, a po 30. roku życia – co roku. Nie do przecenienia w profilaktyce raka piersi pozostaje również badanie palpacyjne piersi – samodzielne, jak i wykonywane w gabinecie lekarskim. Każde niepokojące zmiany i objawy powinny zostać zweryfikowane przez doświadczonego specjalistę.

Rak piersi – to się leczy!

Rak piersi to choroba, w której czas ma ogromne znaczenie. Nowotwór może szybko się rozwijać i dawać przerzuty, dlatego działania należy podjąć jak najszybciej. Ważne, aby diagnostykę nie tylko zacząć szybko, ale również w odpowiednim miejscu – najlepiej w ośrodku typu Breast Unit, który gwarantuje kompleksową opiekę na każdym etapie choroby. W porównaniu do innych nowotworów, odsetek wyleczeń pacjentek z rakiem piersi jest wysoki. 5-letnie przeżycia w krajach o najwyższych standardach leczenia onkologicznego sięgają nawet 90%. Możliwość całkowitego wyleczenia raka piersi zależy m.in. od podtypu biologicznego, którego określenie jest kluczowe dla całego procesu terapeutycznego. Podtypami o największym ryzyku nawrotu są: potrójnie ujemny rak piersi oraz HER2-dodatni rak piersi. Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną pod względem typów, a określenie „rak piersi” oznaczać może schorzenia o różnym przebiegu, rokowaniu i odpowiedzi na leczenie. W Polsce poprawia się dostęp do nowoczesnych i skutecznych terapii, dzięki czemu pacjentki mogą być lepiej leczone, a w niektórych przypadkach nawet wyleczone. Jednak, aby było to możliwe pacjentki muszą się zgłosić do lekarza jak najwcześniej. Im niższe stadium nowotworu, tym większa szansa na wyleczenie!

 

 

Więcej informacji: www.zwrotnikraka.pl