Giżyccy żeglarze rozpoczęli sezon żeglarski

W dniach 22.03.-01.04.2012 r. szóstka młodych żeglarzy z nad Niegocina wzięła udział w zgrupowaniu szkoleniowym nad włoskim jeziorem Garda. Piękna pogoda (temp. nawet do 26°C) sprzyjała przeprowadzaniu codziennych ok. 6-godzinnych treningów. Zawodnicy pod okiem Barbary Dziekańskiej głównie pracowali nad techniką żeglowania w warunkach silno wiatrowych. Jezioro Garda położone jest ok. 65 m n.p.m., otoczone szczytami przekraczającymi 2 tys. m. Nie bez powodu jest rajem dla wszystkich, którzy kochają żeglarstwo i windsurfing. Nad jego powierzchnią wieje aż osiem wiatrów, ze wszystkich stron i o każdej porze. Jednym z nich jest Peler – wiatr, który może osiągać prędkość nawet do 15m/s, a wieje wczesnym rankiem do południa. W godzinach popołudniowych korzystaliśmy z wiatru o nazwie Ora.

W czasie zgrupowania zostały przeprowadzone dwudniowe regaty sprawdzające z innymi polskimi klubami m. in. z Mrągowa, Pucka, Charzykowy i Goleniowa. Na starcie stanęło ok. 40 żeglarzy. Rozegrano 5 wyścigów. Najlepsza okazała się giżycczanka Julia Szmit, jej młodszy brat Filip Szmit zajął szóste miejsce, Michał Strupiński był 8, a Wojciech Klimaszewski 9. W zgrupowaniu wzięły udział także Wiktoria Gubin i Paula Kamińska.

Podróż (1700 km) przebiegła sprawnie i bez zbędnych przygód. Dzięki wsparciu Starosty Giżyckiego Mirosława Drzażdżewskiego żeglarze z Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych mogą podróżować nowym, bezpiecznym minibusem, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Na kolejne  zgrupowanie wybieramy się 27.04. do Pucka tuż przed Eliminacjami do Mistrzostw Świata i Europy.

tekst: Barbara  Dziekańska