Giżycka Gala Żeglarska

gala63 grudnia br. na sali konferencyjnej portu Ekomarina Giżycko zgromadziło się wielu miłośników wody, wiatru i żagli: w szczególności żeglarzy  z Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych, pasjonatów z Klubu Turystyki Żeglarskiej SZKWAŁ oraz żeglarzy z Giżyckiej Grupy Regatowej czyli Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych i Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego „Niegocin”. Tego dnia żeglarskie serce Polski bez wątpienia biło w Giżycku nad Niegocinem. Na Gali zabrakło wprawdzie Julii Szmit – najbardziej utytułowanej giżyckiej żeglarki – ale Julia jest obecnie w Hong Kongu, gdzie wraz z załogantką Hanią Dzik przygotowuje się do Mistrzostw Świata Juniorów ISAF w klasie 420, które 14 grudnia rozpoczynają się w Auckland w Nowej Zelandii. Dziewczęta przesłały z dalekiego Hong Kongu pozdrowienia dla uczestników Gali.

Fotografia nr 1:
Julia jest multimedalistką – w styczniu tego roku przywiozła z Malezji złoto Mistrzostw Świata Juniorów ISAF, następnie „dorzuciła” do tego złoty medal Mistrzostw Świata z San Remo, srebrny medal Mistrzostw Europy Juniorówna Balatonie i zwycięstwo we wrześniowych Mistrzostwach Polski Juniorów.Julia i Hania w Kadrze Narodowej Juniorów należą do elitarnej grupy „Olimpijskie Nadzieje”.

Fotografia nr 2:
Pierwsza liga czyli team klasy Optimist grupy A z trenerką Barbarą Ramotowską w składzie: Joanna Fabisiak, Amelia Dziąba (powołana do Kadry Narodowej Juniorów – do Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ), Jakub Kamiński, Konrad Dziąba oraz Paweł Kuszewski, który dzielnie dojeżdża do Giżycka na treningi z Olecka.

Na Gali nie było również Filipa Szmita, który po ośmiu latach żeglowania na Optimiście z końcem sezonu zmienił klasę. Tego dnia był w drodze do San Remo we Włoszech, gdzie będzie trenował w klasie 420 z Kubą Gołębiowskim z Iławy. Nie sposób policzyć ile razy Filip w swojej optyimistycznej karierze stawał na podium zdobywając medale  w ogólnopolskich i międzynarodowych regatach. To fantastyczny zawodnik, świetny kolega i wzór do naśladowania. Bez wątpienia starty Filipa w kolejnych latach przyniosą wszystkim jeszcze wiele dobrych sportowych emocji. Filip Szmit należy do Kadry Narodowej Juniorów – Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ.

Fotografia nr 3 i 4:
Team grupy B czyli „Orły Dziekańskiego” to:Amelia Potejko, Lena Cituk, Hania Borkowska, Patryk Chełkowski, Jakub Kluk, Kamil Stemplewski, Mikołaj Strupiński, Magdalena Skórnóg, Jan Fuk, Oliwia Siedlecka i Kacper Karbownik, Maja Cituk oraz Michał Ciechanowicz.

Troje zawodników z tej grupy zostało wyróżnionych:

– Patryk Chełkowski za zwycięstwo w Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist do lat 11 w Złocieńcu,

– Jakub Kluk za srebro w Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist gr. B oraz VI miejsce w rankingu Pucharu Polski Klasy Optimist gr. B,

– Amelia Potejko za zwycięstwo w rankingu Pucharu Polski Klasy Optimist gr. B w kategorii Dziewcząt.

Fotografia nr 6:
Najmłodsza grupa adeptów sztuki żeglarskiej jest prowadzona przez trenera Rafała Nowickiego. O ich sukcesach zapewne usłyszymy już wkrótce. Powołania do Giżyckiej Grupy Regatowej otrzymali: Karol Kostrzewa, Piotr Kostrzewa, Miłosz Ciechanowicz, Aleksander Zajączkowski, Nikodem Machejko, Zosia Kuszewska i Antosia Dziekańska.

Fotografia nr 7:
Grupa Windsurfing prowadzona przez trenera Mirosława Ambrocha: Jędrzej Cituk, Kacper Szukajt, Maria Urban, Martyna Fedyk, Martyna Niezbecka, Karol Stępkowski i Julia Fabisiak.

Fotografia nr 8:
Klasa Cadet czyli trener Tomasz Jaworski i zawodnicy: Miłosz Dołęga, Bartosz Ligęza, Paweł Pawlicki i Marcelina Dzika.

W tej klasie naszą „eksportową” załogą w tym sezonie był duet Miłosza Dołęgi i Stanisława Danna, chłopcy wywalczyli VI miejsce w Mistrzostwach Europy na Balatonie, zwyciężyli w Pucharze Europy Centralnej, zdobyli srebro na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Pucku i zajęli II miejsce w rankingu Pucharu Polski klasy Cadet. W grupie Cadet powołanie do Kadry Narodowej Juniorów – Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ otrzymał też Bartosz Ligęza.

Kartę wyników odebrał tu również Paweł Kuszewski, który jesienią zdążył już zaliczyć swoje pierwsze próbne – ale bardzo udane starty w nowej klasie.

Fotografia nr 9:
Klasa Laser:
Trenerem tej klasy w Giżyckiej Grupie Regatowej jest Cezary Borkowski, który prowadził też reprezentację Polski klasy Laser Radial Mężczyzn podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Talinnie. Wspólnie z Wojciechem Klimaszewskim przywieźli z Estonii brązowy medal tych mistrzostw w kategorii do lat 17.

Julia Rogalska wywalczyła w tym sezonie 4 miejsce w Mistrzostwach Europy we Francji, 5 miejsce w Mistrzostwach Świata w Niemczech oraz zdobyła brązowy medal podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Pucku w klasie Laser 4.7 Kobiet. Wojciech Klimaszewski stanął natomiast na III miejscu podium Mistrzostw Polski Juniorów w klasie Laser Radial. Oboje zostali powołani do Kadry Narodowej Juniorów – Wojtek do „Grupy Talent” a Julia do „Grupy Młody Mistrz”.

Powołanie do Kadry Narodowej Juniorów – Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ otrzymał też Tomasz Trajnowicz.

Sukcesy giżyckich Laserowców odzwierciedlają rankingi Pucharu Polski, aż czworo naszych zawodników na Gali Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser, (która odbędzie się 6 stycznia) stanie na podium: Wojciech Klimaszewski jako zwycięzca Pucharu Polski w klasie Laser Radial Mężczyzn do lat 17, Julia Rogalska na trzecim miejscu w klasie Laser 4.7 Kobiet do lat 16, Marta Weiss na drugim miejscu w klasie Laser 4.7 Kobiet do lat 18 oraz Stanisław Klimaszewski na trzeciej pozycji Pucharu Polski w klasie Laser Radial Seniorów.

Fotografia nr 10:
Trener Cezary Borkowski oraz zawodnicy: Wojciech Klimaszewski, Julia Rogalska, Tomasz Trajnowicz, Piotr Dąbrowski, Michał Strupiński, Bartosz Guz, Mateusz Siedlecki, Hubert Maczyszyn, Wiktoria Gubin oraz Stanisław Klimaszewski.

Fotografia nr 12:
Konstruktorzy sukcesów Giżyckiej Grupy Regatowej tj. trenerzy: Barbara Ramotowska, Mirosława Ambroch, Cezary Borkowski, Bogdan Dziekański, Marcin Panaś, Tomasz Jaworski, Mirosław Kowalski i Rafał Nowicki.

Upominki dla trenerów zostały m. in. przygotowane przez Klub Turystyki Żeglarskiej SZKWAŁ.

Fotografia nr 13:
Jubileusz 20-lecia Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego NIEGOCIN zbiega się z 20-leciem szefowania w Międzyszkolnej Bazie Sportów Wodnych w Giżycku przez Pana Dyrektora Wojciecha Cabana. Ojcu Dyrektorowi gratulowaliśmy sukcesów, dziękowaliśmy za wyrozumiałość i wielkie serce dla młodych żeglarzy.

Fotografia nr 14:
Gala to okazja do podziękowań dla ekipy technicznej: Stanisława Kołtuniaka – Czarodzieja z bazowej szkutni oraz Andrzeja Niezbeckiego – Bosmana o złotych rękach .

Ten duet sprawia, że na giżyckiej Bazie nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystko da się zrobić i wszystko, co zostanie zepsute, można naprawić.

Upominek czekał też na Panią Basię Wojtkiewicz z bazowej Kancelarii – to osoba o nieograniczonych pokładach życzliwości i cierpliwości.

Fotografia nr 15:
Tytuły Przyjaciół Giżyckiej Grupy Regatowej, obok Burmistrza Wojciecha Iwaszkiewicza i Wicestarosty Mirosława Drzażdżewskiego otrzymali:

Żaglownia Panaś tj. Państwo Elżbieta i Marcin Panaś, firma EBERSPACHER – reprezentowana na Gali przez Piotra Karpińskiego. Państwo Katarzyna i Jacek Niewiadomscy, Państwo Elżbieta i Czesław Kalinowscy, Rotary Club Giżycko, Gazeta Giżycka w osobie Pana Sławomira Kędzierskiego.

Specjalną statuetkę – Złotego  Wiktora  w kategorii „krótkometrażowy film sportowy” otrzymał Pan Mariusz Kluk, który kosztem wielu nieprzespanych nocy przygotował na Galę świetne filmy prezentujące poszczególne grupy.

Fotografia nr 16:
W końcu nadszedł czas na jubileuszowy tort!

Po Gali, w nieco mniej oficjalnych okolicznościach, odbyliśmy jeszcze fotograficzny rejs przez 20 lat Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego Niegocin.

VI Giżycką Galę Żeglarską z wdziękiem prowadziły dwie najlepsze giżyckie zawodniczki klasy Optimist: Amelia Dziąba i Joanna Fabisiak, a dodatkowym wsparciem służyła konferansjerkom Julia Fabisiak – zawodniczka grupy Windsurfing.