Giżycka młodzież na Światowych Finałach Olimpiady Kreatywności w Knoxville

Drużyna uczniów w składzie: Hanna Mikołajun, Urszula Wiszowaty, Dorota Balewicz, Albert Kempa, Aleksander Łukaszewicz (I Liceum Ogólnokształcące w Giżycku) oraz Mariusz Surdykowski, Mateusz Libera (II Liceum Ogólnokształcące w Giżycku) pod opieką trener Joanny Kempy oraz pilota i tłumacza Magdaleny Wasilewskiej reprezentowała Polskę w Światowych Finałach Olimpiady Kreatywności w Knoxville (USA) w trzecim poziomie wiekowym w wyzwaniu „B”. Drużyna uzyskała 15 miejsce na 64 drużyny startujące w tej samej kategorii.

Prawo do reprezentowania Polski podczas Światowej Olimpiady Kreatywności w Knoxville (USA) w dniach 23-26.05.2012 r. drużyna „AfterFace” zdobyła podczas Ogólnopolskiego Turnieju Twórczego Rozwiązywania Problemów, który się odbył w Otwocku w dniach 30.03.-01.04.2012 r. zdobywając I miejsce oraz tytuł „Mistrza Polski Kreatywności ID”. Giżyccy licealiści wygrali wtedy nie tylko własną kategorię, ale uzyskali najwyższą punktację w skali całego turnieju.

Podczas Światowych Finałów Olimpiady Kreatywności w Knoxville Polskę reprezentowało 8 drużyn w różnych kategoriach wiekowych, drużyna z Giżycka uzyskała 2 pozycję w klasyfikacji drużyn z Polski.

W olimpiadzie brało udział 1276 drużyn z całego świata. Drużyny z polski miały okazję do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami z innych krajów, wymieniały się upominkami, informacjami na temat swojego kraju, szkoły regionu.

Drużyna z Giżycka zap[rzyjaźniła się z drużyną z Ohio (USA). Drużyny wymieniły się koszulkami i drobnymi upominkami promującymi region i miasto. Drużyna z OHIO otrzymała foldery reklamujące nasz region, młodzież amerykańska była zachwycona krajobrazem Mazur i zadeklarowała chęć odwiedzenia Polski.

Przez cały czas pobytu w USA uczniowie doskonalili umiejętność posługiwania się językiem angielskim oraz poznawali zwyczaje kulturowe innych narodów i promowali swój kraj.

Drużyna wraz z opiekunami i innymi drużynami z Polski spędziła 4 dni w Nowym Jorku goszcząc u rodziny Polonii Amerykańskiej. W trakcie pobytu młodzież zwiedziła Waszyngton i Nowy Jork. Pobyt u Polonii bł także okazją do interesujących spotkań i wymiany materiałów promujących Mazury. Liczymy, że wyjazd młodzieży umocnił zainteresowanie rodaków ofertą turystyczną regionu, zwłaszcza w obszarze żeglarstwa. Wstępne deklaracje zakładają odbycie w przyszłym sezonie wspólnego rejsu po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Byłaby to kontynuacja istniejących kontaktów, które m.in. w czerwcu tego roku przełożyło się już na wizytę jednej z rodzin z Atlanty w Polsce i Giżycku.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Powiatu Giżyckiego.

Tekst i zdjęcia: Joanna Kempa (Trener drużyny „AfterFace”)