Giżyckie żagle na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

ikonZakończyła się  trwająca od 15 do 23 sierpnia w Pucku Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Giżycką Grupę Regatową czyli Międzyszkolna Bazę Sportów Wodnych i Uczniowski Klub Żeglarstwa Regatowego Niegocin reprezentowało w dwóch jej częściach 18 zawodników. Stawali oni trzykrotnie na najwyższym stopniu podium: Daniil Fenko w klasie Optimist, Magdalena Daniszewska i Michał Strupiński w klasie Laser 4,7.

W pierwszej części walczyli zawodnicy klasy Optimist i windsurfingowej klasie Techno.
W klasie Optimist zdecydowanie zwyciężył Danill Fenko. Jednak jako zawodnik zagraniczny został pominięty w oficjalnych wynikach OOM – jest Rosjaninem, mieszkającym w Kaliningradzie ale żeglującym w barwach MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko. Filip Szmit, któremu z powodu warunków fizycznych (jest zbyt lekki na tak silny wiatr) nie dane było powalczyć o medal, uplasował się na miejscu 10, a Kuba Kazukiewicz, startujący na Olimpiadzie po raz pierwszy, zajął miejsce 31. W klasie Techno Jędrzej Cituk wśród chłopców zakończył starty na pozycji 20, a Martyna Niezbecka wśród dziewczynek była 15.
Najbardziej pasjonująca i dramatyczna była druga część zawodów. Przez cztery dni rozegrano wszystkie zaplanowane wyścigi (jedenaście), wiatr był zmienny i były chwile gdy nieco go brakowało, wola walki za to była ogromna. W klasie Laser 4.7 rywalizowało dziewięciu zawodników Giżyckiej Grupy Regatowej, natomiast w klasie Cadet ścigały się dwie giżyckie załogi. Od pierwszego dnia prowadzenie w dwóch grupach objęli Magda Daniszewska (U18) i Michał Strupiński (U16) i zwycięstwa tego już nie oddali !
Miejsca medalowe atakowali też Marta Weiss i Wojtek Klimaszewski, który świetnym finiszem nadrobił w niedzielę blisko 20-to punktową stratę … jednak do brązowego medalu zabrakło tego najważniejszego jednego punktu. Doskonale zaprezentowała się również Julia Rogalska (debiutantka w klasie Laser 4.7 na OOM) zajmując miejsce ósme. Trenerem teamu jest Cezary Borkowski. Oto wyniki Laserowców z Giżycka: