Google Ekspedycje na lekcji w II LO

W dniu 17 stycznia 2020 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Giżycku odbyła się nietypowa lekcja języka angielskiego. Klasa 2b została zaproszona na wirtualną wycieczkę z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i aplikacji VR.
Nauczyciele i uczniowie, podzieleni na grupy według wybranych przedmiotów rozszerzonych: biologii, historii, geografii i chemii, mieli możliwość poznawania świata z użyciem smartfonów, gogli Cardboard i aplikacji edukacyjnej Google Ekspedycje. Wzbogaceni o narrację w języku angielskim, wstawali i rozglądali się dookoła odbierając wrażenia z oglądanych pokazów. Pierwsza grupa była żywym obserwatorem procesów zachodzących w układzie krążenia, druga spacerowała po starożytnym Egipcie, trzecia była świadkiem rozwijania się ludzkiego płodu, a kolejna mogła zobaczyć wybuchający wulkan, a wszystko bez wychodzenia z klasy. W trakcie realizacji wypraw, zadaniem uczniów było odszukanie odpowiedzi na przygotowane wcześniej przez nauczyciela pytania odnośnie „wycieczki” i wykonanie krótkiego nagrania z wirtualnej podróży.
Na koniec wszyscy podzielili się swoimi wrażeniami i utrwalili poznane wcześniej anglojęzyczne słownictwo. Wykorzystanie gogli Cardboard i Ekspedycji na lekcji pomogło uczniom bardziej zaangażować się w omawiany temat oraz wzbudziło wiele emocji i pozwoliło doświadczyć rzeczy do tej pory widocznych jedynie na kartkach podręcznika.
Celem lekcji było wdrożenie innowacyjnego sposobu uczenia się w wirtualnej rzeczywistości (VR) w oparciu o aplikacje Google oraz rozwijanie motywacji uczniów do nauki przedmiotów ścisłych i języka angielskiego.
Lekcję przeprowadziła Małgorzata Szpakowska z udziałem kl. 2b i zaproszonych nauczycieli: Pani Dyrektor Ewy Downar oraz nauczycieli II LO: Pani Doroty Małek, Pani Anny Gadomskiej oraz Pani Anny Sławeckiej.
Materiały i sprzęt do lekcji sfinansowano z funduszy Komisji Europejskiej w ramach projektu GOAL „Google oferuje aplikacje do lekcji” z programu Erasmus+.

informacja: II Liceum Ogólnokształcące w Giżycku