Grupa GOAL w Warszawie

W czwartek 6 lutego 2020 roku, o świcie grupa GOAL Erasmus+ z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku wyruszyła do Warszawy na warsztaty kreatywnego myślenia i tworzenia od podstaw innowacyjnego biznesu na bazie narzędzi Google.Zapraszamy do przeczytania relacji z wyjazdu.

„Przed 10.00 byliśmy już w Centrum Przedsiębiorczości Smolna – miejscu wsparcia dla aktywnych przedsiębiorców oraz osób, które chcą otworzyć własną działalność.

Po wstępnej prezentacji prowadzonej przez pana Jana Krzyżanowskiego z Urzędu Miasta Warszawy, poznaliśmy ofertę centrum, które prowadzi działalność informacyjną, konferencyjną oraz inkubator przedsiębiorczości, a następnie wzięliśmy udział w warsztatach Startup Academy, które poprowadził dla nas pan Michał Misztal. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się co to jest startup, skąd brać na niego pomysły, jak pozyskać fundusze na własną działalność, jakie są panujące trendy w świecie startupów oraz poznaliśmy przykładowe startupy tj. Sushi Socks, Smart City, Runvido, Planet Heroes. Ciekawostką była aplikacja Booksy, która jest bezpłatnym serwisem do rezerwacji usług fryzjerskich, kosmetycznych i wielu innych. Poznaliśmy też pojęcia dotyczące startupów np. Creative Mixer (spotkania branży kreatywnych) i aplikacje Google, które ułatwiają ich prowadzenie jak np. Google Analytics, który pozwala śledzić wyniki naszej działalności.
Następnie nauczyliśmy się z jakich elementów powinien składać się model biznesowy i pracując w grupach mogliśmy stworzyć swój plan na biznes z pasji czyli Bussines Model Canvas. Każda z grup wymyśliła oryginalny i kreatywny pomysł na startup, który następnie prezentowała na forum. Pomysły na startupy czerpaliśmy z własnych pasji, bo aby osiągnąć sukces należy pracować z ludźmi, których lubimy i gdzie atmosfera w pracy jest motywująca.
Kolejno odwiedziliśmy Campus Warsaw na Konesera 10, który jest idealnym miejscem do rozpoczęcia innowacyjnego biznesu. Dzięki zaangażowaniu pani Magdy Kubińskiej Managera ds. Komunikacji w mediach społecznościowych, która pokazała nam siedzibę Google w Polsce, jedną z 7 na świecie, mogliśmy podziwiać „serce” rozwijających się startupów, przestrzeń co-workingową w której startupy i akceleratory mają zapewniony dostęp do wiedzy, wsparcia i kontaktów, z bezpłatnymi szkoleniami i mentoringiem oraz różnorodną społecznością podobnie myślących osób zajmujących się rozwiązywaniem problemów. Campus Warsaw jest wsparciem dla zespołów, które mogą osiągnąć postęp w realizacji swojego wielkiego pomysłu. W przyszłości planując własny biznes będziemy mogli skorzystać z tej przestrzeni.
Wyjazd był dla nas bardzo ciekawym przeżyciem. Naładowani energią, pełni praktycznej wiedzy i zadowoleni z wycieczki wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych do Giżycka.
Wyjazd został sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach projektu GOAL „Google oferuje aplikacje do lekcji” z programu Erasmus+. Koordynatorem projektu jest Małgorzata Szpakowska i Anna Gadomska.”