Gwałtowne burze i szkwały zbierają żniwo…

         SŁUŻBY RATUNKOWE APELUJĄ O ROZWAGĘ
Informujemy na łamach portalu www.powiatgizycki.pl na bieżąco o zagrożeniach mateorologicznych które mogą wystąpić na naszym terenie. Informacje o zagrożeniach przesyłane są również poprzez media lokalne i regionalne, działa także sygnalizacja świetlna na Wielkich jeziorach Mazurskich ostrzegająca żeglarzy przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, w portach na tablicach informuje się o zbliżających nawałnicach. Niestety nie zawsze udaje się zapobiec wszystkim zdarzeniom.
Wczoraj, tj. w niedzielę 29 lipca, około godz. 15-stej, nad naszym regionem przeszła gwałtowna burza, połączona ze szkwałem. Pomimo wcześniejszych ostrzeżeń doszło jednak na terenie Powiatu Giżyckiego do kilku wywrotek jachtów czy przerw w dostawie prądu. Wywróciły się także drzewa. Nawałnica, w której siła wiatru wynosiła 10 w skali Beauforta, przeszła przez jeziora Nidzkie, Mikołajskie, Niegocin, Śniardwy, Kisajno, Dargin i Mamry.
Z komunikatu otrzymanego z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Giżycku wynika, że straż pożarna interweniowała w 30 przypadkach zgłoszeń do przewróconych drzew. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku przyjęło 9 zgłoszeń do wywrotek jachtów w czasie szkwału. Podjęto 30 osób z siedmiu wywróconych żaglówek. Cztery jachty zatonęły. Kilkunastu osobom, członkom załóg wywróconych jachtów w okolicach Perkunowa i na Niegocinie udzielono nocelgów w MOPR Giżycko i na terenie ośrodka wypoczynkowego „Gwarek” w Pięknej Górze. Szpitalny Oddział Ratunkowy SPZOZ Giżycko zaopatrzył rannych.  Jedna osoba ranna, w szoku trafiła do szpitala.
Zakład energetyczny odnotował 20 uszkodzeń linii niskiego napięcia. Wichura uszkodziła również dach mieszkalny jednego z budynków mieszkalnych.
Ze względu na gwałtowność burz i wiążące się z tym liczne zagrożenia Starosta Giżycki oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Giżycku jeszcze raz apeluje o rozwagę i stosowanie się do informacji ostrzegających przed żywiołami, w szczególności przekazywanych załogom jachtów żeglujących po naszych akwenach.
Przypominamy zasady informowania sygnalizacją z 17 wież ostrzegawczych, rozlokowanych na Wielkich Jeziorach Mazurskich: 40 błysków na minutę – „uważaj”; 90 błysków na minutę – „bezpośrednie niebezpieczeństwo”