II Liceum Ogólnokształcące i Projekt GOAL

W dniach 9-16 marca 2019 roku uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku wzięli udział w wymianie do Irlandii Północnej w ramach programu Erasmus+ Edukacja szkolna. Wcześnie rano wylecieli z lotniska Warszawa Modlin do Belfastu, a następnie autobusem dostali się do Derry Londonderry w Irlandii Północnej. Tam zostali zakwaterowani u rodzin goszczących.

Martin Peoples – Dyrektor Kształcenia z TIK i koordynator projektu z Irlandii serdecznie powitał uczestników projektu z Francji, Polski, Słowacji i Włoch oraz przedstawił grupę nauczycieli uczących w North West Regional College. Jest to bardzo duża szkoła, gdzie uczy się 2440 uczniów.
Codziennie korzystając z bogatego zaplecza collegu uczyliśmy się jak korzystać z narzędzi Google w praktyce. Pod kierunkiem nauczycieli braliśmy udział w lekcjach np. konwersacji w języku angielskim, biologii z wykorzystaniem YouTube, informatyki z kodem QR z szeregiem ciekawych aplikacji ułatwiających pracę i naukę, takich jak: Wheel of names, Padlet, Adobe Spark, Natural Reader, Dragon Anywhere, Screencast-O-Matic. Poznane umiejętności ćwiczyliśmy na popołudniowych warsztatach praktycznych przy komputerach.
Podczas pobytu zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Burmistrzem miasta Derry Londonderry w Ratuszu (Guildhall). Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość podziwiać piękno Północnego Wybrzeża (Giant Causeway) – bazaltowej formacji skalnej uformowanej podczas erupcji wulkanicznej.
Dzięki tej mobilności rozwinęliśmy nasze umiejętności lingwistyczne oraz nawiązaliśmy nowe międzynarodowe przyjaźnie. Mieszkając u rodzin, mogliśmy uczestniczyć w codziennym życiu mieszkańców Irlandii Północnej, poznawać różnice kulturowe i ich obyczaje, a w wolnym czasie zwiedzić miasto. Niezapomniane wspomnienia z wyjazdu będą nam długo towarzyszyć.
Wyjazd uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku jest realizacją drugiej mobilności w ramach projektu „GOAL – Google oferuje aplikacje do lekcji” dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej z programu Erasmus+.
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku: Martyna Musiał i Aleksandra Szpakowska kl. IIA, Szymon Kolendo kl. IB.
Koordynatorzy projektu: Mariola Plaugo i Małgorzata Szpakowska.

Tekst i zdjęcia: II Liceum Ogólnokształcące w Giżycku