II Popołudniowe spotkanie z poezją

23 lutego 2023 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Giżycku odbyło się II Popołudniowe spotkanie z poezją. Spotkaniu przyświecało hasło: „Miłość nie jedno ma imię”. Słowa te były reakcją na coroczne święto zakochanych przypadające na 14. lutego – WALENTYNKI. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. To zatem doskonała okazja, by przypomnieć poezję najpopularniejszą, wzniosłą i jednocześnie nieco kiczowatą – miłosną.

Celem przedsięwzięcia, którego pomysłodawczynią była Pani Alicja Śmierska, a współorganizatorem Pani Anna Górska, było przede wszystkim zjednoczenie całej społeczności szkolnej. W związku z tym do szkolnej kawiarenki przybyli uczniowie i nauczyciele SOSW z Paniami: Justyną Matelak i Edytą Augustyniak na czele. Zabrakło tym razem rodziców podopiecznych SOSW, ale luty jest czasem przejściowym, przedwiosennym i potrafi pokrzyżować plany nawet najbardziej odpornym na choroby ludziom. Zjawiła się za to zawsze uśmiechnięta i otwarta Pani Małgorzata Czopińska – radna Rady Miejskiej w Giżycku, dyrektor Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych.

W tak doborowym towarzystwie, przy świetle płonących świec i dźwiękach nastrojowej muzyki, zebrani czytali poezję biblijną oraz utwory Jana Twardowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i wielu innych. Dzięki możliwości publicznego występu pielęgnowano umiejętności deklamowania i erudycji. Uczniowie SOSW: Halina Piechowiak, Wiktoria Grabarz, Tymoteusz Zacharczyk, Michał Fursewicz, Oskar Romanowski i Łukasz Orliński zachwycili swoimi występami, choć trema chciała zjeść nie jednego z nich. Co więcej, zauważamy zwiększone zainteresowanie uczniów takimi spotkaniami, w związku z czym, na kolejne tete-a-tete z poezją zaprosimy ich większą liczbę.

To był wzruszający i pięknie spędzony czas. Dziękujemy wszystkim za przybycie i słowa uznania. Do zobaczenia niebawem!

 

Źródło informacji: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Giżycku