9 listopada 2022 r. odbyło się w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Giżycku III Niepodległościowe Dyktando Ortograficzne „O Złote Pióro Starosty Giżyckiego”. W pisaniu dyktanda brało udział po 2 reprezentantów 5 szkół ponadpodstawowych powiatu giżyckiego: I Liceum ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych.

Organizacja konkursu miała na celu zaszczepienie w młodzieży nawyku i potrzeby poprawności językowej, propagowanie kultury języka polskiego, w tym zasad pięknej i poprawnej polszczyzny. W tym roku tekst dyktanda nawiązywał do ochrony polskich dóbr kultury i walki z okupantem bronią nietypową: humorem i satyrą.

Czekając na ogłoszenie wyników młodzież wzięła udział w spotkaniu z Janem Sektą, autorem książki „Dawne Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach”. Jury w celu wyłonienia zwycięzców oceniało poprawność ortograficzną i interpunkcyjną dyktanda.

Nagrody za zdobycie I, II i III miejsca oraz pamiątkowe dyplomy uczestnikom konkursu wręczył Starosta Powiatu Giżyckiego pan Mirosław Dariusz Drzażdżewski. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali książki „Dawne Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach” Jana Sekty.
Natomiast laureaci dodatkowo otrzymali:
I miejsce – Julia Krużyńska – I Liceum Ogólnokształcące w Giżycku – statuetkę „Złote Pióro Starosty”, etui z zestawem długopisów i bon podarunkowy o wartości 100 zł,
II miejsce – Natasza Sękowska – I Liceum Ogólnokształcące w Giżycku – bon podarunkowy o wartości 75 zł,
III miejsce – Aleksandra Muraczewska – Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku – bon podarunkowy o wartości 50 zł.
Pozostali uczestnicy dyktanda to Jakub Guz, Natalia Narwojsz, Eryk Sienkiewicz, Oksana Wiśniewska, Nina Łępicka, Patryk Wiśniewski, Julia Waszczyn.
Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy udziału.

Źródło: Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Giżycku