III Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Architekturze Krajobrazu

21 i 22 marca br. w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych w Gdańsku im. Władysława Szafera, odbył się III Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Architekturze Krajobrazu pod patronatem Prezydenta miasta Gdańsk. Po eliminacjach szkolnych (etap 1) do dalszych etapów zakwalifikowały się uczennice czwartej klasy technikum architektury krajobrazu Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu: Aneta Ladachowska, Kamila Januszczyk i Angelika Witkowska.

 

Cele konkursu to:
– rozwijanie zainteresowań zawodowych młodzieży;
– integracja uczniów kształcących się w technikach architektury krajobrazu;
– nawiązywanie kontaktów między szkołami o profilu architektura krajobrazu;
– promocja szkoły.

Dla laureatów konkursu przewidziane były atrakcyjne nagrody w postaci indeksów oraz nagród rzeczowych. Fundatorami nagród byli: Wyższa Szkoła Zawodowa w Tucholi, Sopocka Szkoła Wyższa, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych w Gdańsku.

Konkurs w Gdańsku składał się z dwóch etapów:

2 ETAP – konkurencja drużynowa
Przeprowadzona została w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych w Gdańsku. W skład drużyny wchodziły trzy osoby, które uzyskały najwyższą punktację podczas eliminacji szkolnych. Drużyny, w tym etapie, miały za zadanie sporządzenie i prezentację koncepcji projektowej terenu wskazanego przez Organizatora. W tym roku był to „ogród sensoryczny czyli ogród zmysłów” zlokalizowany przy nowoczesnym budynku Stowarzyszenia „Bez Barier”. Temat ciekawy i trudny, uczniowie musieli stworzyć projekt zagospodarowania terenu przeznaczony dla osób niepełnosprawnych – zarówno z niepełnosprawnością ruchową jak i np. osoby niewidome. Najciekawszym fragmentem tego etapu jest prezentacja projektu przed jury. Jest to najważniejsza i jednocześnie najbardziej stresująca część. Konkurencja w tym etapie konkursu była duża a prace finałowe na bardzo wyrównanym poziomie. Naszym dziewczynom udało się zająć 6 miejsce i wyróżnienie w drużynówce. W galerii można obejrzeć prezentację dziewczyn przed jury oraz projekt.

3 ETAP – konkurencja indywidualna
Przeprowadzona została również w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych w Gdańsku. Etap ten składał się z dwóch części:
– pierwsza część – test zamknięty z zakresu wiedzy o architekturze krajobrazu,
– druga część – rozpoznawanie roślin.
Do finałowego etapu zakwalifikowało się 6 osób, które w dwóch częściach zdobyły największą liczbę punktów.
Finał konkurencji indywidualnej polegał na udzieleniu odpowiedzi na wylosowane lub zadawane przez Komisję pytania.
Niestety w tym etapie drużynie z naszej szkoły zabrakło trochę szczęścia, dokładnie 1 punktu.

Mimo wszystko gratulujemy udziału w konkursie oraz sukcesów.

Magdalena Czaus

Fot. Archiwum ZSKŚiA w Giżycku