Imponująca ilość żeglarzy regatowych na Jeziorze NIEGOCIN … czyli Puchar Trzech Ryb ENERGA Sailing Cup !

IMG_0434Gdyby tak połączyć wszystkie żeglujące w miniony weekend w Giżycku Optimistki mielibyśmy „optimistyczną” gąsienicę na wodzie o długości ponad 520 metrów. W giżyckich regatach zawodnicy rywalizowali w czterech kategoriach: w klasie Optimist (gr. A i B), Cadet oraz Laser 4.7. Rozegrano ponad 30 wyścigów, w których wzięło udział 273 młodych żeglarzy. Zawody rozpoczęły się w piątek o godzinie 11.00.

 

Na jeziorze Niegocin ścigały się teamy z Warszawy, Poznania, Gdyni, Kamienia Pomorskiego, Krakowa, Goleniowa, Chojnic, Iławy, Mrągowa, Ustki, Bydgoszczy, Suwałk, Pucka, Lublina, Legionowa, Grudziądza, Białegostoku a nawet zawodnicy z Litwy i Białorusi.

W klasie Optimist gr. A rozegrano siedem wyścigów – żeglarze ścigali się tu w dwóch dywizjach. Rywalizację wygrał Michał Sawicki (YKP Gdynia), drugi był Marcin Urbański (CHKŻ Chojnice), a na trzecim stopniu podium stanęła Agnieszka Urbaś (YKP Gdynia). W tej grupie, punkty zdobyte podczas regat, wliczają się do klasyfikacji cyklu Energa Sailing Cup. Była to również III eliminacja do Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy 2013.

W prestiżowej pierwszej „10” znaleźli się też:
4. Adam Głogowski, 1999, Yacht Klub Stal Gdynia
5. Joanna Trejter, 1999, JKW Poznań
6. Aleksandra Melzacka, 1998, YKP Gdynia
7. Julia Szmit, 2000, MBSW/UKŻR Giżycko
8.Tytus Butowski, 2001, YKP Gdynia
9. Maciej Abramowicz, 2000, MOS SSW Iława
10. Krzysztof Bykowski,  2000, JK Kamień Pomorski

W gr. B przeprowadzono trzy wyścigi. W tej kategorii zwyciężył Rokas Radivker (BANGPUTYS Litwa) przed Weroniką Jaroszek (JK Kamień Pomorski). Trzecie miejsce zajął Mateusz Chmieliński (Opti CWM Gdynia).

W klasie Cadet odbyło się sześć wyścigów. Rywalizację wygrała załoga Tobiasz Wiśniewski i Zuzanna Zachłowska (PMOS Pisz), drugie miejsce zajęli Mikołaj Mickiewicz z Franciszkiem Windorbskim (MKŻ Mikołajki) a trzecie Paweł Jakubowski z Jakubem Witkowskim (MKŻ Mikołajki).

W kategorii Laser 4.7 zawodnicy linię mety przekraczali siedmiokrotnie. Zwyciężyła Paulina Daniszewska (MBSW/UKŻR Giżycko), na drugim stopniu podium stanął Uladislau Kolbasko (SDUSHOR MINSK BELARUS), a trzecie miejsce zajął Hasan Tufekchioly (SDUSHOR MINSK BELARUS).

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetki jachtów klasy, na której żeglują oraz nagrody. Podczas uroczystości zakończenia regat zostały wręczone także nagrody specjalne. Jedną z nich, jako najmłodsza uczestniczka, dostała siedmioletnia Marysia Śmieja z Yacht Klub Stal Gdynia – ta młodziutka żeglarka otrzymała sympatycznego pluszaka z rąk Prezesa Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Czesława Kalinowskiego.

Najliczniejszą na regatach ekipę – YKP GDYNIA  (17 osób!) nagrodzono zaproszeniem na pizzę do restauracji KUCHNIE ŚWIATA w Giżycku.  Dwa teamy żeglarskie, które do Giżycka pokonały największą ilość kilometrów tj. Barnim Goleniów i JK Kamień Pomorski zostały obdarowane mazurskimi sękaczami.

Wszyscy  (273!) zawodnicy uczestniczący w regatach otrzymali upominki i dyplomy. Rozlosowano też wśród zawodników wiele nagród – najcenniejszym były dwa żagle klasy Optimist firmy JSails. Wśród trenerów (jako, że to Puchar Trzech Ryb) rozlosowano trzy ryby, a były to pachnące wędzone sieje … podszywające się pod herbowe leszcze.

Poza emocjami żeglarskimi, młodzi sportowcy uczestniczyli w zwiedzaniu twierdzy Boyen, walczyli w wieloboju portowym oraz bawili się na koncercie rockowego zespołu WSK Space Exploration.

W przeprowadzonym ( po wyścigach na wodzie ) pucharowym turnieju piłki nożnej EKOMARINA FOTBOOL SHOW wygrała drużyna z Kamienia Pomorskiego.

Codziennie czekał na żeglarzy w porcie ciepły posiłek – w pierwszym dniu regat były to pyszne hot dogi serwowane w Berlinkowozie, w kolejnych – obsługę gastronomiczną zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Giżycku – w sumie ugotowali 260 litrów zupy !
W sobotę Radio Olsztyn prowadziło w porcie EKOMARINA Giżycko studio plenerowe z regat, a relacje z tej żeglarskiej imprezy można było również obejrzeć w TVP.

Regatom Puchar Trzech Ryb ENERGA Sailing Cup towarzyszyła fantastyczna atmosfera i piękna żeglarska pogoda.

Organizatorzy – czyli Giżycka Grupa Regatowa serdecznie dziękują za wsparcie wszystkim sponsorom i przyjaciołom oraz całemu sztabowi dzielnych, sympatycznych wolontariuszy.