IV Mazurskie Targi Sportów Wodnych 9-11 września 2011 r.

IV Mazurskie Targi Sportów Wodnych połączone z Posezonową Giełdą Sprzętu Pływającego odbyły się w Stanicy Wodnej Stranda. Tym, co wyróżnia Mazurskie Targi spośród innych tego typu imprez w Polsce, to możliwość zaprezentowania łodzi w ich naturalnym środowisku czyli na wodzie, możliwość ich przetestowania po wcześniejszym uzgodnieniu z wystawcą i sprawdzenia faktycznych właściwości nautycznych.

Organizatorami targów byli: portal mazury.info.pl oraz Stanica Wodna Stranda.

Podczas trwających 3 dni targów do Stanicy Wodnej Stranda zawitało prawie 4 tysiące osób z całej Polski oraz goście zza granicy m.in. z Litwy, Rosji i Ukrainy. Łącznie zaprezentowało się na 23 stoiskach wystawienniczych 81 wystawców z Polski i jeden z Litwy.
Organizator podaje także, iż w tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się łodzie motorowe do 20-50 tysięcy złotych, tanie łodzie wędkarskie i kajaki.

Podczas tegorocznej edycji targów odwiedzający mieli możliwość nagrodzenia najlepszego ich zdaniem jachtu w dwóch kategoriach: jacht żaglowy i łódź motorowa. Każdy odwiedzający otrzymał przy wejściu kupon, który brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Przyznanych zostało łącznie 6 nagród w następujących kategoriach:

 • Jacht żaglowy 2011 – nagroda główna dla firmy J & M. W. YACHTS za jacht S-950
 • Jacht motorowy 2011 – nagroda główna dla firmy Sea Eye za jacht motorowy  Courier 1300
 • Jacht czarterowy 2011 (najlepszy jacht do czarteru) – nagroda główna dla firmy Fourth Yachts za jacht Shine 30
 • Łódź wędkarska 2011  – nagroda główna dla firmy Solar Sky za jacht Solar 430 Sport
 • Nagroda Publiczności w kategorii Jacht żaglowy 2011 – dla firmy Szkutnictwo Tradycyjne w Drewnie Jacek Struck za jacht  Pomeranka
 • Nagroda Publiczności w kategorii Jacht motorowy 2011 – dla firmy Pegazus za jacht  Escapade 600

O wyborze dwóch ostatnich nagród zadecydowali większością głosów sami zwiedzający, którzy mogli dodatkowo wziąć udział w losowaniu nagrody w postaci czarteru jachtu na Mazurach.

Z ponad stu łodzi prezentowanych na targach było aż 9 tegorocznych jednostek premierowych.

 • jacht motorowy Courier 1300 (jacht nigdzie wcześniej nie prezentowany)
 • jacht żaglowy Maxus 21
 • jacht żaglowy Pomeranka (szkutnictwo tradycyjne w drewnie – jacht nigdzie wcześniej nie prezentowany)
 • jacht żaglowy Sedna 26 (jacht nigdzie wcześniej nie prezentowany)
 • jacht żaglowy Shine 30
 • łódź motorowa Solar 440 Weekend (łódź nigdzie wcześniej nie prezentowana)
 • łódź motorowa Solar 430 Sport (łódź nigdzie wcześniej nie prezentowana)
 • kajak Wigrek 480 (nigdzie wcześniej nie prezentowany)
 • łódź wędkarska 400 (łódź nigdzie wcześniej nie prezentowana)

Wśród interesujących jednostek zaprezentowanych na targach organizator wymienia m.in. luksusowy, morski jacht motorowy typu trawler – 13-metrowy, „piętrowy” Courier 1300. Była też luksusowa, szybka łódź motorowa Monterey SY 355 Diesel, wyceniona po przecenie na ok. milion złotych, która prawdopodbnie po targach zmieni właściciela. Z większych łodzi był też sztandarowy produkt giżyckiej stoczni Nautiner 38 Classic. Miłośnicy żeglugi rzecznej liczie testowali houseboat Haberek wyposażony w mnóstwo unikalnych rozwiazań. Unikatem była też Nautika 1000 EKO – 10-metrowy, komfortowy jacht z napędem elektrycznym. Ponadto szereg mniejszych jednostek – od superszybkich, po spacerowe.

Do ciekawostek napędzanych wiatrem można zaliczyć jacht Pomeranka wykonany według tradycyjnej sztuki szkutniczej w drewnie. Nie prezentowany nigdzie wcześniej jacht żaglowy Sedna 26. Oprócz tego kilkadziesiąt współczesnych jachtów różnej wielkości – m.in. tegoroczne premiery Maxus 21, Shine 30.

Zaprezentowanych zostało także kilka łódek wędkarskich m.in. premierowe Solary (Solar 440 Weekend oraz Solar 430 Sport), które znalazły nabywców na miejscu.

Ciekawą konstrukcją był także „Flisak”. Jest to pływający domek-tratwa. Nie zabrakło też kajaków i rowerów wodnych.

Na stoiskach lądowych można było poznać m.in. tajniki działania ogrzewania jachtowego (firma OTAF), komputerową diagnostykę silników motorowodnych (Nautica Boat Service), zakupić odzież żeglarską, kamizelki itp.