Jak przyciągnąć klientów zza wschodniej granicy?

Na to i wiele innych pytań uzyskali odpowiedź uczestnicy spotkania, które odbyło się 3 lipca 2013 r. w giżyckiej Ekomarinie. Rosjanie – głównie mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego – coraz częściej i liczniej odwiedzają nasz kraj. Olbrzymi wpływ na to ma z pewnością mały ruch graniczny. Ich odwiedziny mają charakter głównie zakupowy. Jednak Warmia i Mazury nie jest głównym celem ich podróży ze względu na to, że wciąż niewielu przedsiębiorców korzysta z systemu TAX FREE.

Celem spotkania było zachęcenie i przekonanie przedsiębiorców do korzystania z systemu TAX FREE. Im więcej będzie punktów działających w ramach systemu zwrotu VAT, tym większa konkurencyjność naszego regionu, więcej klientów skłonnych zrobić u nas zakupy i dzięki systemowi TAX FREE odzyskać zapłacony podatek. Podczas spotkania prezentowano aplikację elektroniczną „Zwrot VAT dla Podróżnych”, jej znaczenie dla sprawnej obsługi podróżnego a osoby chętne mogły od razu na miejscu się w niej zarejestrować. W spotkaniu wzięło udział ok. 20 osób.

Obecnie z terenu województwa warmińsko-mazurskiego 243 podmioty gospodarcze powiadomiły naczelników urzędów skarbowych podległych Dyrektorowi Izby Skarbowej w Olsztynie, iż dokonują sprzedaży towarów w ramach systemu TAX FREE. W elektronicznej aplikacji „Zwrot VAT dla Podróżnych” prowadzonej przez Służbę Celną z terenu województwa warmińsko-mazurskiego zalogowało się 81 podmiotów.

W okresie od 01-06-2012 r. do 31-05-2013 r.:

• w Oddziale Celnym w Gołdapi zarejestrowano 3.610 rachunków (krajowych i zagranicznych) od 1.225 podróżnych o łącznej wartości 3.027.566,17 zł,
  • w Oddziale Celnym w Gronowie zarejestrowano 24.679 rachunków (krajowych i zagranicznych) od 6.543 podróżnych o łącznej wartości 32.280.872,43 zł;
  • a w Oddziale Celnym w Grzechotkach zarejestrowano 48.715 rachunków (krajowych i zagranicznych) od 12.077 podróżnych o łącznej wartości 63.615.697,41 zł.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z prezentacją multimedialną ze spotkania  [POBIERZ]

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu „Mały ruch graniczny po pierwszym roku funkcjonowania – oczekiwania a osiągnięcia”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Fot. Starostwo Powiatowe w Giżycku