Jubileusz 50-lecia działalności Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego „Dreptusie” w Giżycku

521 czerwca 2014 r. przy budynku Ekomariny w Giżycku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej związanej z działalnością Szkolnego Koła PTTK „Dreptusie”. W tym roku „Dreptusie” obchodzą 50 lecie swojej działalności. Na otwarciu wystawy nie zabrakło założyciela Koła – Pana Tadeusza Niedźwieckiego, jak i aktualnej opiekunki Koła Pani Marii Bielińskiej.

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne przy I Liceum Ogólnokształcącym zostało założone w 1964 roku przez ówczesnego polonistę Pana Tadeusza Niedźwieckiego. Pierwsze spotkania członków Koła odbywały się w klasie polonistycznej w szkole. Zainteresowanie działalnością Koła było ogromne.

Giżyckie Koło „Dreptusie” przez 50 lat swojej działalności przetarli mnóstwo górskich szlaków. Organizowane były liczne obozy wędrowne, spływy kajakowe, turnieje, parady krajoznawcze, rajdy i kursy Młodzieżowych Organizatorów Turystyki. Liczba „Dreptusiów” i uczestników organizowanych przez nich rajdów stale rosła.

„Pierwszym współopiekunem „Dreptusiów” była Lidia Pacześniak, potem katecheta Jacek Skowronek. Od 1995 roku dawna absolwentka, Maria Bielińska wspomaga w pracy T. Niedźwieckiego. Dzięki niej wznowiono udział członków koła w Ogólnopolskich Rajdach Świętokrzyskich” [źródło: strona internetowa I LO w Giżycku].

W 1985 roku, na cześć założyciela Koła zostało powołane koło „Niedźwiadek”. Początkowo do koła należeli dawni członkowie SKKT „Dreptusie” – absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku, którzy po ukończeniu studiów powrócili do miasta. Obecnie do Koła należą również absolwenci innych szkół średnich oraz małżeństwa, a nawet dzieci członków „Niedźwiadka”.

Dziś działalność Szkolnego Koła PTTK „Dreptusie” koncentruje się na turystyce wysokogórskiej. Młodzież bierze udział w rajdach górskich, które są wspaniałą okazją do sprawdzenia własnych możliwości, zapoznania się z niepowtarzalnymi walorami turystycznymi i krajoznawczymi naszego kraju.

Wystawę będzie można oglądać do 30 września.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

foto: archiwum Urzędu Miejskiego w Giżycku