Konkurs ortograficzny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

Dnia 21 lutego 2018 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Giżycku odbył się jubileuszowy konkurs ortograficzny. Po raz piętnasty uczniowie ośrodków szkolno – wychowawczych województwa warmińsko – mazurskiego mieli mozliwość stoczyć bój o tytuł Mistrza Ortografii Polskiej.

Data konkursu nie została wybrana przypadkowo. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku i stało się doskonałą okazją do propagowania poprawności zapisu w języku polskim. Wyżej wymieniona data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
W Polsce świętowano ten dzień różnorako.
W 2012 roku wystartowała kampania społeczna „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Miała ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.
21 lutego 2013 roku ruszyła z kolei kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem była obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. Akcję wspierali m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Henryk Sawka i Jacek Bryndal, a patronowała jej Rada Języka Polskiego.
W XV Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym ORTOZGADULA wzięli udział reprezentanci czterech Ośrodków.
Drużynowo zwyciężyli:
I miejsce: Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Ełku
II miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Giżycku
III miejsce: Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Olecku
Wyróżnienie: Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Węgorzewie
W konkursie indywidualnym zwycięzcami zostali:
I miejsce: Patrycja Bajko (Ełk)
II miejsce: Marzena Baranowska (Giżycko)
III miejsce: Patryk Morawski (Ełk)
Wyróżnienie: Kacper Kwiecień (Giżycko)
Uczestnicy otrzymali zarówno nagrody indywidualne, jak i nagrody książkowe do swoich bibliotek.
Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!
Konkurs przygotowały Panie: Elżbieta Kobielska i Anna Górska.
Dziękujemy za pomoc w organizacji przedsięwzięcia: Pani Janinie Andruszkiewicz, Pani Magdalenie Rogackiej, Pani Ewelinie Andrzejczuk i Panu Cezaremu Broszkowskiemu.