Kursy w Zespole Szkół Zawodowych podnoszące kompetencje

ZSZUczniowie Technikum Nr 3 spędzili pracowicie ferie zimowe uczestnicząc w dwóch 30 – godzinnych kursach: barmańskim i kelnerskim zorganizowanych w Zespole Szkół Zawodowych w ramach projektu „Podniesienie kompetencji uczniów Technikum Nr 3 drogą do ich sukcesu zawodowego”. W każdym z kursów brało udział 20 uczniów kształcących się w zawodach gastronomiczno – hotelarskich.

 

Kursy miały na celu podniesienie wiedzy i doskonalenie umiejętności potrzebnych podczas wykonywania pracy na stanowisku barmana lub kelnera.
Podczas kursu barmańskiego poruszane były następujące zagadnienia: barmański savoir-vivre, bar jako miejsce pracy, podstawy miksologii. Uczniowie uczyli się sporządzać wybrane drinki, rozróżniać szkło barowe oraz je dekorować.

Oto opinie uczestników, którzy przez cztery dni pierwszego tygodnia ferii zgłębiali tajniki barmaństwa:

„Jestem zadowolona z kursu barmańskiego, który był prowadzony w czasie ferii w naszej szkole. Harmonogram zajęć był bardzo ciekawy. Na tym kursie odbyły się zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, na których nauczyłam się sporządzania wybranych drinków oraz dekoracji szkła. Myślę, ze zdobyte umiejętności na kursie barmańskim przydadzą mi się w przyszłości w poszukiwaniu pracy w branży gastronomiczno – hotelarskiej. Cieszę się, że miałam taką możliwość uczęszczania na bezpłatne zajęcia zorganizowane w mojej szkole” (Paulina)

„Dowiedziałam się, na czym polega praca barmana, jaki powinien być i jakie są jego obowiązki. Zapoznałam się dokładnie ze sprzętem barmańskim i szkłem koktajlowym. Jedną z najciekawszych rzeczy była nauka dekorowania koktajli różnymi owocami, z czym wcześniej nie miałam okazji się zetknąć. Uważam, że był to bardzo ciekawy kurs, wiele się nauczyłam i mam nadzieję, że zdobyta na nim wiedza i umiejętności zaprocentują w przyszłości” (Justyna).

Podczas kursu kelnerskiego uczniowie doskonalili umiejętności w zakresie organizacji i techniki obsługi konsumenta, kompleksowej obsługi imprez, przyjęć, bankietów.
Program kursu obejmował m.in. następujące zagadnienia: sposoby przenoszenia zastawy na tacach; sposoby ustawiania i nakrywania stołów; zasady: układania dekoracji na stołach, układania karty menu, obsługi gości indywidualnych, serwowania napojów, potraw; metody obsługi: angielska, niemiecka, francuska; zasady organizacji przyjęcia: okolicznościowego, coctailowego, typu zasiadanego, angielskiego, mieszanego; przygotowanie do pracy  na stanowisku  kelner w lokalach gastronomicznych o wysokim standardzie obsługi klienta, takich jak: kawiarnie, winiarnie, restauracje, hotele.

 Kurs był prowadzony w sposób bardzo interesujący, o czym świadczą opinie uczestników:

„Na kursie kelnerskim prowadzonym przez pana Krzysztofa Remżę bardzo dużo się nauczyłam. Dowiedziałam się, jak w prawidłowy sposób przenosić zastawę stołową, stosować różne metody obsługi klienta, a także jaki powinien być kelner i jakie są jego obowiązki. Ćwiczyłam ustawianie i nakrywanie stołów na różne przyjęcia, a także obsługę gościa indywidualnego. Poznałam wiele ciekawostek i tajników pracy kelnera. Był to bardzo interesujący kurs.” (Justyna)

„Był to rewelacyjny kurs. Prowadzący ma ogromną wiedzę z zakresu kelnerstwa, którą przedstawia w bardzo przystępny sposób. Wiedza, którą zdobyłam, to nie była tylko wiedza teoretyczna, ale także praktyczna.” (Ola)
„Nauczyłem się tego, co wydawało mi się niemożliwe do zrobienia przez moją osobę”. (Mateusz)

Podczas obu kursów panowała miła atmosfera. Uczniowie korzystali z cateringu oraz otrzymali materiały szkoleniowe. Kursy były współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

logo pokl ue