Lekcja historii – Czasy epoki szlacheckiej

Dnia 03.03.2016 roku, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii zaprezentowanej przez GRUPĘ ARTYSTYCZNĄ REKONSTRUKTO.
Temat lekcji to Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka.
Aktorzy przybliżyli młodzieży obyczaje epoki szlacheckiej, zaprezentowali tradycyjny strój sarmaty, uzbrojenie, metody walki – pojedynki na szable.
Dziewczęta mogły doświadczyć, w jaki sposób za złe zachowanie – plotkowanie, oczernianie innych – karane były białogłowy w czasach epoki szlacheckiej. Tortury na krześle inkwizycyjnym, lub też nałożenie maski świni, którą oczywiście noszono przez okres kary, który mógł trwać miesiąc, albo dłużej, a zdjęcie jej groziło utratą życia.
Chłopcy również doświadczyli kar cielesnych z w/w epoki. Zakucie w dyby oraz chłosta i wystawienie na widok publiczny nie należało do przyjemności.
Były też bardzo przyjemne chwile – pasowanie na rycerza, czy próba swoich sił w utrzymaniu 8 i 12 kilogramowego miecza – oooj było różnie z siłą śmiałków, często miecz nie był posłuszny słabemu rycerzowi i niestety sięgał ziemi.
Dużo by jeszcze można pisać na ten temat, jedno jest pewne lekcja podobała się tym małym i tym dużym.