Matematyczne Patio

005W dniach 13-17 marca 2017 roku w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku świętowano tydzień matematyki pod hasłem: „Matematyczne Patio + PI a r”. Przedsięwzięcie miało na celu pokazanie innego oblicza matematyki – niż to odbierane z ławek szkolnych, popularyzację matematyki, zgłębienie tajników liczby PI oraz pokazanie użyteczności matematyki w działaniach związanych z wykonywanym w przyszłości zawodem.

Na początku tygodnia matematyki rozpoczęto realizację projektu edukacyjnego „Szkolne patio dla uczniów, przez uczniów w liczbach”. Projekt realizowany będzie w latach 2017-2019. Nadrzędnym celem projektu jest wykonanie przez uczniów kompleksowego planu zagospodarowania szkolnego patia i jego realizacja. W trakcie wykonywania kolejnych etapów przedsięwzięcia uczniowie pokażą użyteczność matematyki w jego realizacji.

Podczas tygodnia Królowej Nauk na lekcjach języka polskiego uczniowie uczestniczyli w konkursie pięknego czytania wiersza Wisławy Szymborskiej „Liczba PI”, zaś na lekcjach języków obcych przedstawiali przetłumaczone informacje dotyczące liczby pi. W tygodniu, w którym w szkole królowała matematyka, uczniowie uczestniczyli w różnych konkursach i działaniach związanych z tematyką matematyczną – w szczególności z liczbą PI, która 3.14 miała swoje święto.

W poniedziałek ogłoszono tematykę i zasady organizacji konkursów. We wtorek uczestnicy bili rekord zapisania jak największej ilości wyrazów zawierających „pi”. W środę o godzinie dziesiątej uczniowie rozpoczęli zmagania w konkursie matematycznym „Pieniądze to nie wszystko”, który przeprowadzony został za pomocą platformy edukacyjnej e-math. Patronat honorowy nad tym konkursem miał Minister Edukacji Narodowej. Drużynom biorącym udział w konkursie nadano nazwy greckich liter: alfa, beta, gamma, delta, epsilon, dzeta. Składały się one z przedstawicieli klas tego samego kierunku kształcenia. Rywalizacja była zacięta. Najlepiej wypadli uczniowie zawodu technik inżynierii środowiska i melioracji.

Czwartek rozpoczął się indywidualnym konkursem na Mistrza Sudoku. Bezkonkurencyjna okazała się uczennica klasy 4 technikum inżynierii środowiska i melioracji Gosia Krysiak. Słodkości temu dniu dodał konkurs na „Pi-ciacho”. Wbrew obawom organizatorów to właśnie ta konkurencja wzbudziła największe zainteresowanie. Popisowe ciasto wykonała klasa 2 technikum agrobiznesu.

Ostatni dzień był dniem trzech konkursów: konkursu „Pi-ciąg” na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby pi – tu najlepsza była uczennica klasy 3 technikum organizacji reklamy – Asia  Grochowska, która wymieniła 131 cyfr, konkursu „Pi-rebus” oraz konkursu „Matematyczny stand-up”.

W końcowej klasyfikacji I miejsce zajęła klasa 2 technikum agrobiznesu, II – klasa 2 technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, zaś III – klasa 3 technikum organizacji reklamy. Wszyscy uczestnicy konkursów nagrodzeni zostali ocenami z przedmiotów lub zachowania.

Wręczenie dyplomów oraz skromnych upominków odbyło się 23 marca na długiej przerwie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

 

Agnieszka Biega, Małgorzata Krywko, Dariusz Radziulewicz

baner

001002003004005

Fot. ZSKŚiA w Giżycku