Matematyczno-sportowe osiągnięcia uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku

313 czerwca na kortach tenisowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olecku odbyły się zawody  o Mistrzostwo Województwa w Tenisie Ziemnym Warmińsko – Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w grach pojedynczych Szkół Ponadpodstawowych. W zawodach wystartowali: Joanna Kamińska, Maciej Maślij, Sebastian Wołejszo. Joanna zajęła II miejsce, Sebastian II, a Maciek III miejsce indywidualnie. Drużynowo chłopcy zajęli II miejsce w województwie, a dziewczęta III.

„Matematyka jest królową nauk” mawiali starożytni uczeni. „Matematyka to rozwiązywanie problemu” – mówią uczniowie I LO w Giżycku. Niemalże 60 % z nich wybiera ten przedmiot do realizacji na poziomie rozszerzonym, co przekłada się na wybór tego przedmiotu na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym. Wśród pasjonatów matematyki w I LO są też tacy, którzy chcą sprawdzać swoje umiejętności nie tylko na klasówkach, ale też w konkursach matematycznych okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Najlepszym matematykiem w roku szkolnym 2013/2014 jest Rafał Chojnowski – zdobył I miejsce w województwie (37 w kraju) w „Alfiku  Matematycznym”, II miejsce w regionie olsztyńskim w „Kangurze Matematycznym”, wyróżnienie (7 miejsce w regionie); w XII Warmińsko – Mazurskich Zawodach Matematycznych; brał udział w centralnych eliminacjach konkursu matematycznego „Pangea”.

Zdolnych i pracowitych matematyków jest w liceum dużo więcej. Oto ich wyniki:
W ogólnopolskim konkursie Alfik Matematyczny uczniowie zaprezentowali się na tle województwa doskonale:

• klasy I -Wojciech Domysławski – 2 miejsce w województwie ,
  • klasy II -Ewa Wandel – 3 miejsce, Krzysztof Sus, Piotr Łojewski –  5 miejsce,
  • klasy III – Kamil Domysławski 3 miejsce, Patryk Mieruński – 4 miejsce.

Do etapu centralnego Międzynarodowego Konkurs Matematycznego „Pangea” zakwalifikowali się:

• klasy I Wojciech Domysławski, Marcin Mydłowski,
  • klasy II – Maksym Zawrotny, Paweł Piórkowski, Krzysztof Sus, Damian Zacharewicz,
  • klasy III – Konrad Fijałkowski, Hubert Dardziński, Maciej Dąbski.

Warto dodać, że do I etapu przystąpiło 102 264 uczniów, zaś do finału wybrano po 500 najlepszych z każdej kategorii wiekowej.

Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” zdobyli: Marta Pietnoczka, Krzysztof Paszkiewicz, Patryk Mieruński.
W XII Warmińsko- Mazurskich Zawodach Matematycznych dobrze wypadł Maksym Zawrotny, plasując się na 11 miejscu.
Każdego roku organizowany jest Nocny Maraton Matematyczny. Trzyosobowe drużyny mają do rozwiązania w ciągu kilku godzin 210 zadań i mogą zdobyć 360 punktów. W tym roku wygrała drużyna z kl III a (Kamil Domysławski, Jakub Ryński, Patryk Mieruński), która zdobyła 266 punktów.

Jednak dla wszystkich najważniejszy jest wynik egzaminu maturalnego. Tegoroczny egzamin był wyjątkowo trudny. Wyniki matury już 28 czerwca.