Mazurski Uniwersytet Ludowy miejscem włączenia cyfrowego i społecznego mieszkańców OSI

Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu zaprasza mieszkanki i mieszkańców Powiatu Giżyckiego (gmina miejska Giżycko, gmina miejsko-wiejska Ryn, gmina wiejska Miłki) do udziału w bezpłatnym projekcie pod nazwą „Mazurski Uniwersytet Ludowy miejscem włączenia cyfrowego i społecznego mieszkańców OSI”. Projekt został stworzony z myślą o rozwijaniu kompetencji cyfrowych, które ułatwią pracę i życie codzienne.

Cel projektu:

Celem projektu jest wsparcie 120 osób w podnoszeniu kompetencji cyfrowych – kompetencji przyszłości. Poprzez zaprojektowane działania dążymy do upowszechnienia nowoczesnych technologii. Biorąc udział w projekcie, nauczysz się wykorzystywać Internet i jego możliwości w pracy, życiu codziennym, rekreacji, rozrywce i samorozwoju. Różnorodne warsztaty dadzą Ci solidne fundamenty do dalszego funkcjonowania w świecie cyfrowym.

Czego się nauczysz?

Weźmiesz udział między innymi w warsztatach tworzenia treści cyfrowych oraz pracy w plikach tekstowych i arkuszach kalkulacyjnych, a także warsztatach z cyberbezpieczeństwa. Nauczysz się, jak wyszukiwać potrzebne informacje w sieci i weryfikować je pod kątem rzetelności. Przygotowaliśmy dla Ciebie również zajęcia z komunikacji przez Internet, w czasie których dowiesz się, jak zdalnie rozmawiać z bliskimi, załatwić sprawę urzędową, zrobić zakupy, studiować czy uczyć się języków obcych. Uzupełnieniem projektu jest moduł umiejętności społecznych. Dodatkowo zapewnimy Ci możliwość podejścia do egzaminu ECDL i uzyskania międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje komputerowe.

W projekcie mogą wziąć udział osoby spełniające poniższe kryteria:

  • mieszkające w miastach: Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Giżycko, Pisz, Biała Piska, Mikołajki, Orzysz, Ruciane-Nida, Ryn, Sępopol lub mieszkające w jednej z gmin wiejskich: Kalinowo, Kętrzyn, Miłki, Prostki, Stare Juchy, Braniewo, Lelkowo, Górowo Iławeckie, Bartoszyce, Barciany, Srokowo, Banie Mazurskie, Dubeninki, Budry, Pozezdrze,
  • które w chwili przystąpienia do projektu mają ukończony 25. rok życia,
  • w szczególnie trudnej sytuacji (m.in bezrobotne, z niepełnosprawnością, korzystające ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej) lub z Kartą Dużej Rodziny

Wsparcie, które oferujemy:

  • ocena umiejętności i potrzeb na podstawie rozmów oraz testów,
  • zajęcia z umiejętności społecznych, m.in warsztaty z asertywności i autoprezentacji, radzenia sobie ze stresem czy budowania wartościowych relacji z innymi,
  • zajęcia z umiejętności cyfrowych z pięciu różnych obszarów wiedzy: informacji i danych, komunikacji i współpracy, tworzenia treści cyfrowych, bezpieczeństwa oraz rozwiązywania problemów,
  • indywidualne doradztwo, które obejmie m.in. omówienie możliwości wykorzystania nabytej wiedzy w życiu społecznym i zawodowym.

Gdzie i jak często będą odbywały się zajęcia?

Warsztaty będą organizowane w lokalizacjach blisko miejsc zamieszkania uczestniczek i uczestników, takich jak szkoły czy świetlice wiejskie, aby ułatwić dostęp do oferty. Spotkania zaplanowano dwa razy w tygodniu, od poniedziałku do soboty, w godzinach dostosowanych do preferencji uczestniczek i uczestników. Każde spotkanie będzie trwało około 4 godzin. Zajęcia będą prowadzone w małych grupach, liczących 10 osób, co pozwoli na indywidualne podejście. Podczas warsztatów zapewniamy niezbędny sprzęt komputerowy, materiały warsztatowe i poczęstunek.

Ile potrwa rekrutacja i dalsze działania?

Rekrutacja do projektu potrwa od 1 marca do 31 sierpnia 2024 roku.
Pierwsze formy wsparcia (ocena umiejętności i potrzeb) rozpoczną się w kwietniu 2024 roku. W maju uczestniczki i uczestnicy wezmą udział w pierwszych warsztatach. Zajęcia będą rozłożone w czasie i zakończą się w lutym 2025 roku.

Całkowita wartość projektu: 903 630,00 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 858 448,50 zł

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie, zapoznaj się z „Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa”, a następnie wypełnij Formularz zgłoszeniowy i dostarcz go:

  • osobiście do biura przy ulicy Jana i Hieronima Małeckich 3 lok. 2 w Ełku,
  • wyślij pocztą na adres: Fundacja Wsparcia Nauki i Biznesu, ul. Jana i Hieronima Małeckich 3 lok. 2, 19-300 Ełk z dopiskiem „Projekt ECDL”
  • lub wyślij skan na e-mail: biuro@fundacjawnb.org.pl

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń pod numer 572 222 050 lub napisz na biuro@fundacjawnb.org.pl

 

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa [POBIERZ]

Formularz zgłoszeniowy [POBIERZ]

Regulamin zwrotu kosztów dojazdu [POBIERZ]

Broszura informacyjna [POBIERZ]